Tygodniowy Przegląd Rynku Surowców: Towary odnotowują straty przez obawy dotyczące popytu

W związku z powiązaniem z metalami przemysłowymi i (w niekorzystnym okresie) i niższą płynnością w porównaniu do złota srebro odnotowało kolejny tydzień strat, rekordowo niski poziom dziesiąty raz z rzędu…, a jego stosunek do złota ponownie przekroczył 80. Jest to poziom, powyżej którego srebro w wielu przypadkach otrzymało względne wsparcie od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Ropa naftowa poradziła sobie z wyzwaniem, które miało miejsce w środku tygodnia, po niekorzystnym tygodniowym raporcie giełdowym amerykańskiej agencji Energy Information Administration. Zwiększenie zapasów i produkcji ropy przyczyniło się do obniżenia notowań ropy WTI, której sytuacja była już niestabilna w związku z potencjalnym ryzykiem spowolnienia na rynkach wschodzących, zanim uległa poprawie dzięki 200-dniowej średniej kroczącej. Ropa brent rozpoczęła lipiec na niskim poziomie, ale, podobnie jak WTI, jej sytuacja uległa poprawie dzięki wsparciu w postaci 200-dniowej średniej kroczącej, zanim zakończyła tydzień na stosunkowo bezpiecznym poziomie 71$/b.

Aby zrozumieć, dlaczego ropa naftowa jest bardziej narażona na spowolnienie na rynkach wschodzących niż wcześniej, musimy przyjrzeć się wzrostowi popytu. Jak donosi Bloomberg, według IEA 50% globalnego wzrostu popytu w 1999 roku było napędzane przez kraje spoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Obecnie odsetek ten wzrósł do 87%, a jego największą część stanowią Chiny i Indie, co podkreśla bieżące ryzyko dotyczące popytu wśród kluczowych konsumentów, ponieważ ich waluty cały czas słabną w stosunku do dolara.

Dalsza część krzywej forward dotyczącej ropy brent sygnalizuje przesycenie ryków aż do lutego, przy czym nie można liczyć na istotny wpływ spodziewanego spadku dostaw z Iranu, jak tylko amerykańskie sankcje zaczną być odczuwalne. Uważamy, że to założenie jest błędne i, podczas gdy spowolnienie na rynkach wschodzących niesie za sobą duże ryzyko długofalowego spowolnienia wzrostu popytu, krótkoterminowe prognozy dotyczące podaży nadal wyglądają zachęcająco i niedługo powinny wzbudzić zainteresowanie.

Obecnie koncentrujemy się na dolarze i sytuacji walut rynków wschodzących. Podczas gdy fundusze hedgingowe skracają długie pozycje do 732 milionów baryłek, najniższego poziomu od ubiegłego października (dane obejmują tydzień do 7 sierpnia), nie są przygotowane na potencjalny spadek poniżej kluczowego wsparcia.

Łączna pozycja krótka brutto ropy brent i WTI na poziomie 71 baryłek jest prawie najniższą wartością w ciągu ostatnich pięciu lat.

Soja produkowana w Stanach Zjednoczonych pozostaje na celowniku wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Soja, która jest wykorzystywana do produkcji oleju jadalnego i karmy dla zwierząt, stanowi około 60% eksportu produktów rolnych Stanów Zjednoczonych do Chin o wartości 20 miliardów dolarów. Czerwcowe ogłoszenie o planowanym nałożeniu przez Chiny w odwecie własnego cła na import soi spowodowało spadek o 22%.

Po odnotowaniu poprawy o nieco ponad jedną trzecią 10 sierpnia nastąpił gwałtowny spadek, kiedy to amerykański departament rolnictwa przewidział, że połączenie rekordowych plonów i chińskich ceł może spowodować wzrost poziomu zapasów do rekordowych 785 milionów buszli do najbliższego lata.

W ostatnim tygodniu sytuacja soi uległa niewielkiej poprawie w reakcji na informację o tym, że rozmowy na niższym szczeblu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami zostaną wznowione pod koniec sierpnia.

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.