Prowadzenie biznesu na odległość – czy to możliwe?

Praca zdalna stała się w ostatnich latach na tyle popularna, że rząd wprowadził do kodeksu pracy jej definicję oraz zasady. Na odległość można jednak nie tylko wykonywać obowiązki na rzecz pracodawcy, lecz także prowadzić biznes. Sprawdź, jak robić to w efektywny sposób.

Praca zdalna przedsiębiorcy – dlaczego warto rozważyć taką opcję?

Przedsiębiorca może prowadzić biznes nie tylko ze swojego domowego biura, lecz także z dowolnego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do internetu. Jeśli będzie łączył podróże z wykonywaniem obowiązków zawodowych, stanie się wtedy cyfrowym nomadą. Zdalny biznes zapewnia wiele korzyści, w tym:

●    elastyczny czas pracy,

●    warunki sprzyjające kreatywności,

●    możliwość zwiedzania i poznawania obcych kultur,

●    poczucie wolności i niezależności,

●    obniżony poziom stresu.

Zdalne prowadzenie biznesu jest możliwe w wielu branżach, w tym IT, kreatywnej czy księgowej. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie trzeba nawet mieć stałej siedziby firmy.

Jak zorganizować prowadzenie biznesu na odległość?

Jeśli chcesz wykonywać obowiązki służbowe zdalnie w efektywny sposób, wcześniej zaplanuj swoją pracę. Ważne jest, aby przeznaczać na nią godziny swojej najwyższej produktywności oraz zadbać o zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym.

Zapewnij też sobie efektywną komunikację ze swoimi klientami, pracownikami i kontrahentami. Możesz organizować wideokonferencje, korzystać z komunikatorów internetowych i poczty e-mail, a także prowadzić rozmowy telefoniczne. Korzystaj również z aplikacji do zarządzania projektami oraz rozważ możliwość outsourcingu niektórych zadań zewnętrznym firmom.

Jeśli zajmujesz się sprzedażą wysyłkową produktów, możesz skorzystać z dropshippingu – usługi, dzięki której magazynowaniem i dostawą towarów do Twoich klientów zajmie się hurtownia, z którą podejmiesz współpracę.

Inwestycje potrzebne do zdalnego prowadzenia biznesu

Jeśli zamierzasz zostać cyfrowym nomadą, najczęściej do prowadzenia biznesu na odległość wystarczy Ci laptop ze stałym dostępem do internetu oraz telefon. Znacznie więcej inwestycji potrzeba, aby w pełni wyposażyć domowe biuro do pracy zdalnej. Potrzebny jest Ci wtedy nowoczesny sprzęt IT, w tym komputer, drukarka, skaner, smartfon, monitor zewnętrzny, kamera, zestaw słuchawkowy, mikrofon i router. Przydać mogą się także ergonomiczne biurko i fotel, a także oświetlenie biura.

Nie musisz kupować wszystkich niezbędnych przedmiotów za gotówkę. Korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się leasing. Jest to zewnętrzna forma finansowania, której zasady są zbliżone do dzierżawy. Przez cały okres umowy korzystasz ze środków trwałych należących do firmy leasingowej. Opłacasz wygodne raty, których wysokość oraz harmonogram spłaty dostosowujesz do swoich potrzeb i aktualnej sytuacji finansowej. Leasing jest łatwo dostępny nawet dla nowych firm – już od pierwszego dnia działalności. Nie wymaga też czasochłonnych procedur ani wysokiej opłaty wstępnej. Kiedy dobiega końca okres finansowania, możesz korzystnie wykupić przedmiot na własność lub zwrócić go i wymienić na nowszy model.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.