Tygodniowy Przegląd Rynku Surowców: Towary odnotowują straty przez obawy dotyczące popytu

foto: kghm

Dla towarów minął kolejny druzgocący tydzień, w którym wskaźnik towarowy Bloomberg wskazywał utratę wszystkich zysków wypracowanych w tym roku. Jest to wynikiem kontynuacji chińsko-amerykańskiej wojny handlowej oraz uzmysłowienia sobie, że turecki kryzys może być ostrzeżeniem dla rynków wschodzących, osłabionych wysokim poziomem zadłużenia w dolarach, silniejszym kursem USD i rosnącymi kosztami finansowania.

Biorąc pod uwagę znaczenie wzrostu popytu dla licznych kluczowych towarów na rynkach wschodzących, rynek zastosował wyprzedaż w związku z rosnącymi ryzykiem negatywnych konsekwencji spowolnienia gospodarczego dla wzrostu popytu w 2019 roku. To, w połączeniu z dodatkowymi sygnałami świadczącymi o spowolnieniu gospodarki Chin (największego konsumenta towarów na świecie), stało się powodem rosnących niepokojów.

Złoto i inne metale szlachetne nie uniknęły konsekwencji wspomnianej wyprzedaży – złoto uzyskało najniższe notowania w ciągu minionych 19 miesięcy, podczas gdy srebro przodowało w wyścigu cotygodniowych spadków, odnotowując tendencję zniżkową dziesiąty miesiąc z kolei.

W przypadku zbóż, z soją na czele, nastąpiło ożywienie w porównaniu do spadków, które miały miejsce po opublikowaniu ostatnich aktualności przez amerykański rząd. Obejmowały one wyższe prognozy dotyczące produkcji i zapasów kukurydzy i ziaren soi, przy jednoczesnym niższym, w porównaniu do oczekiwań, wpływie na zapasy pszenicy po problematycznym sezonie wzrostu w Europie, Australii i Wspólnocie Niepodległych Państw. Wznowienie rozmów handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami również wpłynęło na poprawę nastrojów.

Jeśli chodzi o metale przemysłowe, najbardziej ucierpiała miedź, która często jest traktowana jako wskaźnik kondycji globalnej gospodarki z uwagi na jej różnorodne obszary wykorzystania, odnotowując spadek o ponad 20% w stosunku do najwyższego od czterech lat poziomu osiągniętego zaledwie kilka miesięcy wcześniej, w czerwcu. Niekorzystny wpływ na miedź miały również informacje o prawdopodobnym uniknięciu potencjalnych zakłóceń w dostawie z największej kopalni w Chile, na które zanosiło się już od tygodni.

Złoto pozostaje pod presją ze strony silniejszego dolara i słabej kondycji rynków wschodzących, na co zwrócono uwagę, kiedy załamanie tureckiej liry zapewniło wzrost kursu dolara, kształtując cenę złota na poziomie 1.205$/oz. Rynek jest obecnie sparaliżowany w związku z negatywnymi konsekwencjami dla gospodarek rynków wschodzących, utrzymujących wysoki poziom długu zagranicznego w dolarach w momencie, gdy zarówno kurs dolara, jak i koszty finansowania rosną.

Zamiast wsparcia wspomniane problemy geopolityczne przyczyniły się do jeszcze większego pogrążenia tego metalu. Inwestorzy długoterminowi inwestujący w fundusze typu ETF zabezpieczone złotem wyprzedali łącznie około 115 ton, natomiast, biorąc pod uwagę bieżące ceny na poziomie poniżej 1.200$/oz, kolejne 200 ton może odnotować wartość ujemną w porównaniu do ceny nabycia (źródło: StanChart przez Bloomberg).

Połączenie popytu na amerykańskich rynkach akcji i najważniejszych obligacji ograniczyło potrzebę prowadzenia alternatywnych inwestycji, takich jak złoto. Na tej podstawie konieczna byłaby zmiana tendencji dolara, zwłaszcza w stosunku do yuana, z kursem którego złoto było wyraźnie powiązane w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Inne przyczyny obejmują znaczną wyprzedaż na głównych giełdach papierów wartościowych lub ewentualnie zmiana perspektyw amerykańskiej gospodarki i potrzeba dalszego podnoszenia stóp procentowych.

24 sierpnia Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej wygłosi przemówienie podczas corocznej konferencji Jackson Hole. Zapewne dowiemy się, że sytuacja globalnych rynków pozostanie niestabilna do momentu zrezygnowania przez Fed ze strategii obejmującej zacieśnienie polityki pieniężnej i podwyższanie stóp, wraz z ryzykiem wystąpienia prawdziwego kryzysu wynikającego ze zbyt intensywnego zaciągania kredytów w USD na rynkach wschodzących od czasu globalnego kryzysy finansowego.

Jeśli Powell niespodziewanie przymknie oko i zasygnalizuje spowolnienie procesu zacieśniania, sprzedaż dolara wzrośnie, co umożliwi poprawę sytuacji złota.

W przypadku takiego scenariusza poprawa prawdopodobnie nabierze tempa dzięki temu, że od jakiegoś czasu złoto jest regularnie wyprzedawane przez fundusze hedgingowe. W tygodniu przed 7 sierpnia pozycja krótka netto złota osiągnęła nowy rekord 63 000 lotów, ponieważ fundusz kontynuował wydłużanie pozycji krótkich brutto, jednocześnie skracając pozycje długie brutto.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.