Poniedziałkowa sesja przyniosła wzrosty głównych indeksów. Co ważne, oprócz segmentu największych spółek, cień większego zainteresowania pojawił się również na średnich spółkach (mWIG40) oraz mniejszych podmiotach (sWIG80). Sektorowo na uwagę zasługują banki. Na subindeksie tego segmentu jest dostrzegalne lokalne, podwójne dno. Na odrębną uwagę zasługuje tutaj PKOBP, gdzie kurs akcji po wczorajszej sesji wyraźnie naruszył górne ograniczenie ponad półrocznego kanału spadkowego, jednocześnie w okresie ostatnich 2 miesięcy pojawia się zarys formacji odwróconej RGR. Lepsze nastroje pojawiają się również na krajowej energetyce, aczkolwiek tutaj silną presję wciąż stanowią, mimo wzrostów cen energii, również zwyżkujące ceny uprawnień do emisji CO2 oraz tzw. zielonych certyfikatów.
W bieżących komunikatach na wierzch przebijają się dwa komunikaty: z ORANGEPL oraz URSUS. W przypadku ORANGEPL umowa z T-Mobile o na dostęp do infrastruktury światłowodowej budowanej przez ORANGELP solidnie zasili spółkę w środki pieniężne. Spółka ma dostać w dwóch ratach łącznie 275 mln zł. (obecne saldo gotówki to 546 mln ) oraz później comiesięczną opłatę za każdego podłączonego klienta. Umowa ma obowiązywać przez najbliższe 10 lat. Z kolei URSUS zawarł umowę z państwowym bankiem w Sudanie umowę zmierzającą do uruchomienia w tamtejszym kraju produkcji ciągników, maszyn rolniczych oraz usług serwisowych. Byłby to kolejny na liście spółki kraj z Afryki gdzie podejmowana jest aktywna ekspansja, wcześniej były duże dostawy dla Etiopii oraz Zambii.
Na giełdach zagranicznych dobre nastroje utrzymuj się na giełdach amerykańskich i mają wsparcie w publikowanych wynikach finansowych. Po wczorajszej sesji mocną zwyżkę zaliczył jeden z największych producentów zabawek Hasbro po dobrych wynikach za II kw. Po sesji w USA wyniki opublikował właściciel Google, spółka Alphabet. Odczyt wyraźnie wyższy od oczekiwań powinien wspierać zwyżkę na dzisiejszej sesji. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na szacunkowe odczyty wskaźników PMI dla głównych gospodarek. W strefie euro w poprzednich odczytach wartość wskaźnika dla sektora wytwórczego obniżała się 6 razy z rzędu. Mimo iż wskaźnik pozostaje nadal powyżej granicy 50 pkt. to jednak trwałe osłabienie może budzić niepokój, wg. prognoz za lipiec jest przewidywany dalszy spadek do 54,7 pkt. (z poprzednich 54,9 pkt.). /Marcin Brendota/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis