Czwartek był dniem ponownego nasilenia presji na rynki EM, w szczególności na ich waluty (spadek argentyńskiego peso o ponad 20%, mimo podwyższenia stopy procentowej z 45% do 60%). W niesprzyjającym otoczeniu, i mając na uwadze silne zwyżki od początku zeszłego tygodnia, nie dziwi wczorajsze pogłębienie środowej korekty na WIG, aczkolwiek zakres spadku krajowego rynku i osłabienia PLN był względnie ograniczony. Na Wall Street także korekta wcześniejszych wzrostów, mimo to S&P500 utrzymał się powyżej 2900 punktów – przyczynkiem do spadków mogły być doniesienia agencji Bloomberg, iż administracja Trumpa rozważa podjęcie w niedługim czasie kolejnych kroków w potyczce handlowej z Chinami (w kolejnym tygodniu amerykański prezydent może zdecydować się poprzeć cła na kolejną paczkę dóbr, tym razem o wartości 200 mld USD – byłby to ruch już znacznie poważniejszy, niż obecne cła sięgające „tylko” 50 mld USD importu).
Od zamknięcia wczorajszej sesji szereg spółek opublikowało raporty okresowe. Dla 11bit, II kw. br. okazał się rekordowy pod kątem przychodów i zysków (w kwietniu debiut miała największa w historii produkcja studia, gra „Frostpunk”), ale nie sprostał oczekiwaniom rynkowym (wyniki poniżej konsensusu PAP). Zaraportowane dziś wyniki Amiki wskazują na wzrost przychodów w II kw. br. o blisko 10% rdr i spadek marży brutto na sprzedaży (zysk brutto na sprzedaży wzrósł o 4,4% rdr). Na spadek rdr zysku netto wpływ miało przede wszystkim saldo pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych (-2,5 mln zł w II kw. 2018 r. vs. +11,5 mln zł przed rokiem) oraz kwestie podatku dochodowego.
W dzisiejszym kalendarium uwagę zwracają wstępne odczyty inflacyjne z Polski i strefy euro (wczorajszy wstępny odczyt CPI z Niemiec na poziomie 2% rdr – zgodnie z konsensusem i taki jak przed miesiącem), finalny odczyt krajowej dynamiki PKB w II kw. i amerykańskiego indeksu Uniwersytetu Michigan. Opublikowany już „rządowy” PMI dla Chin okazał się wyższy od konsensusu (51,3 vs. 51 w konsensusie) i minimalnie wyższy niż przed miesiącem. /Paweł Szewczyk/
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis