Raporty rynek akcji 18.05.2018

foto: gpw

Sytuacja rynkowa

Krajowy rynek nie skorzystał wczoraj na pozytywnym sentymencie na rozwiniętych rynkach europejskich, które po kilku dniach konsolidacji wzbiły się na nowy lokalny szczyt. Zniżkę zanotował zarówno segment spółek o największej kapitalizacji, jak i małej i średniej, mocny spadek zanotowały m.in. banki (możliwy opóźniony efekt środowego guidance RPP, w którym „gołębie” status quo zostało utrzymane, a z opinią stabilizacji stóp procentowych co najmniej do końca 2019 r. „przy obecnym stanie wiedzy” zgodził się uważany za przedstawiciela „jastrzębiego” skrzydła w Radzie, Kamil Zubelewicz; nie można wykluczyć, że Rada w ogóle nie będzie miała dogodnej sposobności do podwyżki kosztu pieniądza, jeśli w kolejnych latach przyjdzie cykliczne spowolnienie gospodarcze). Na Wall Street sesja z lekkimi spadkami większości głównych indeksów.

Po zamknięciu sesji raporty za I kw. 2018 r. przekazały m.in. JSW i Apator. Obie spółki pozytywnie zaskoczyły miarami zysku (w obu przypadkach zaraportowane wyniki, w relacji do konsensusu PAP, na poziomie operacyjnym wyższe o ok. 10%, a na poziomie zysku netto na akcjonariuszy jednostki dominującej wyższe o ok. 8%), przy czym w ujęciu rdr wykazywane są pogorszenia. W dniu wczorajszym odbyła się konferencja wynikowa spółki Tauron. Spółka zaraportowała w wynikach za I kw. przychody o 5% wyższe r/r oraz wynik EBITDA o 6% wyższy r/r. Zysk netto był na zbliżonym poziomie CAPEX o 11% niższy. Wynik EBITDA został podbity jednorazowym zdarzeniem polegającym na rozwiązaniu rezerw na świadczenia pracownicze w kwocie 230 mln zł (przy całkowitym EBITDA 1292 mln). Ale też i ubiegłoroczny wynik powinien zostać skorygowany o podobną operację (rozwiązanie rezerw) dla zapewnienia porównywalności, wówczas zmiana r/r wyniosłaby ok. +3%. Spółka oczekuje niewielkiego wzrostu cen energii na podstawie bieżących notowań kontraktów terminowych z dostawą w 2018 i 2019r. Również po stronie kosztowej jest oczekiwany niewielki wzrost uprawnień do emisji CO2. W odniesieniu do sytuacji finansowej bezpieczeństwo spółki podkreśla niski wsp. długi netto do EBITDA wynoszący 2,3x.

W kalendarium na dziś uwagę zwraca m.in. krajowy odczyt dynamiki wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, czyli czynnika który już od wielu miesięcy istotnie obciąża marże spółek, dodatkowo odczyt istotny z perspektywy oczekiwań inflacyjnych. /Paweł Szewczyk, Marcin Brendota/

Biuro Marklerskie Alior Bank S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.