Raport rynku akcji: Lotos, Millennium, Arctic Paper, Apator

foto: GPW SA

Środa podtrzymała odbicie krajowego rynku i relatywną siłę względem otoczenia zewnętrznego. Podczas gdy parkiety zachodnioeuropejskie zaliczyły umiarkowane spadki, WIG zdołał urosnąć piątą sesję z rzędu, a wzrostom poddały się, oprócz największych spółek, także segment małej i średniej kapitalizacji, wskazując na poprawę szerokości ruchu. W Stanach Zjednoczonych sesja z pozytywnym finałem, wspieranym doniesieniami o progresie w rozmowach handlowych między UE a Stanami Zjednoczonymi, po spotkaniu Junckera z Trumpem w Waszyngtonie (co może obniżać ryzyko eskalacji napięć handlowych, a sektorem który mocno mógłby ucierpieć na scenariuszu otwartej wojny handlowej byłaby w eurolandzie głównie motoryzacja, która jest istotna także dla krajowej gospodarki i giełdy – szereg spółek bowiem jest poddostawcami zachodnioeuropejskich koncernów samochodowych).

W dzisiejszych godzinach porannych raport półroczny opublikował m.in. Bank Millennium. Wyniki na poziomie zysku netto są lepsze od konsensusu PAP o niecałe 3%, wskazują także na dwucyfrowy progres rdr. Z kolei Rottneros AB, spółka zależna Arctic Paper, opublikował dziś raport okresowy, z którego wynika, że w samym Q2 ‘18, licząc w SEK, przychody, EBITDA i zysk netto wzrosły w ujęciu rocznym o, odpowiednio, 26%, 42% i 49%. Są to wyniki wyższe od dynamiki zanotowanej dla całego pierwszego półrocza br. (odpowiednio, +20%, +37%, +41%) i powinny pozytywnie kontrybuować do wyników Arctic Paper, który posiada (nieco) ponad 50% w kapitale spółki. Po zamknięciu wczorajszej sesji wstępne wyniki finansowe za I półrocze opublikowały Apator (w samym Q2 ‘18 przychody spadły o 9% rdr, przy wzroście zysku netto o ponad 70% rdr; wyniki zarówno na przychodach, jak i zysku netto powyżej konsensusu PAP) oraz Polwax (w Q2 ‘18 wciąż ujemna roczna dynamika przychodów i zysków, ale zauważalna poprawa dynamik względem Q4 ’17 i Q1 ’18). LOTOS opublikował szacunkowe wyniki za Q2 ’18.. Zgodnie z nimi zysk operacyjny wyniósł 890 mln zł względem 173 mln przed rokiem, wynik EBITDA 1,08 mld zł względem 384 mln zł przed rokiem. Sprzedaż wzrosła do 7,53 mld zł z 5,46 mld zł rok temu. Zwracamy jednak uwagę, że wynik w Q2 ‘17 był na niskim poziomie, zdecydowanie odstającym od wcześniejszych kwartałów. W Q2 ‘18 lepszy wynik operacyjny podbija marża rafineryjna, której modelowa wartość wyniosła 7,29 USD/bbl wobec 7,14 USD przed rokiem.

W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na kończące się posiedzenie ECB, gdzie w komunikacie powinno znaleźć się odniesienie wygasającego w tym roku programu skupu aktywów. W USA pojawią się dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku. /Paweł Szewczyk, Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.