Raport rynek akcji

foto: gpw

Zakończenie tygodnia przyniosło dość mocną zniżkę indeksu WIG, a ruch w dół wydarzył się dopiero w ostatniej godzinie handlu, co można wiązać ze spadającym, po otwarciu, rynkiem w Stanach Zjednoczonych (ostatecznie S&P500 zamknął się 0,85% pod kreską). Wcześniej, w obliczu pustego kalendarza makro i braku większych impulsów, notowania WIG plasowały się lekko powyżej zamknięcia czwartkowego. Najmocniej, bo o ok. 1,1%, spadły na zamknięciu notowania indeksu WIG20 (zejście poniżej granicy 2300 punktów), ok. 0,2% zniżkowały sWIG80 (zejście poniżej lokalnego dołka z końcówki marca) i mWIG40.

W trakcie sesji wstępne szacunkowe wyniki finansowe za I kw. 2018 r. opublikowała Grupa Lotos. Nie zostały one ciepło przyjęte przez rynek (zniżka kursu po publikacji raportu bieżącego). W ujęciu skonsolidowanym przychody ze sprzedaży wzrosły o 16% rdr, istotnie spadły natomiast marże, bowiem w tym samym okresie EBIT spadł o 22% rdr, podobną dynamiką spadku charakteryzowała się EBITDA (przy czym oczyszczona o zdarzenia jednorazowe EBITDA wg LIFO spadła o 21% rdr). Dla porównania, modelowa marża rafineryjna (liczona w USD/bbl) w I kw. 2018 r. była niższa o 13% rdr, ale dodatkowo negatywnie kontrybuowało znaczne umocnienie w ujęciu rocznym złotego do dolara.

Słabe wyniki sprzedażowe za I kw. 2018 r. podała po sesji spółka Astarta. Oprócz obniżenia średniej realizowanej ceny dla głównego produktu jakim jest cukier, również istotnie (o 34%) spadł wolumen produkcji. Również dla zbóż jest obserwowany istotny spadek wolumenów, niewykluczone że większe zbiory dostępne do sprzedaży pojawią się w II kw. Nieznaczny wzrost wolumenów jest natomiast obserwowany w produktach sojowych, ceny pozostają na stałym poziomie. Ogółem w I kw. 2018 r. można założyć wyraźnie niższe przychody w ujęciu r/r.

W kalendarium na dzisiejszą sesję zwracamy uwagę na szacunkowe odczyty wskaźników PMI dla głównych gospodarek oraz krajowy odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej za marzec. /Paweł Szewczyk, Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.