Raport futures: 18.05.2018

foto: GPW

Sytuacja rynkowa

Obecność środowej świecy młot dla FW20 okazała się mało skuteczna i z czwartkową sesją pojawiła się ponownie zniżka. Dość zaskakująca wolta miała miejsce w godzinach popołudniowych, kiedy to w przeciągu dwóch kwadransów podniesiono kurs o ponad 30 pkt. Niestety przypływ optymizmu został dość szybko przygaszany i kurs powrócił w niższe rejestry. Na wykresie 60-min mimo chwilowego naruszenia jest jednak broniona strefa wsparcia zniesienia 61,8% z poprzedzającej fali wzrostowej. Jednocześnie na szybszych wskaźnikach AT (gł. RSI) są dostrzegalne pozytywne dywergencje, samo RSI już wcześniej zeszło blisko granicy wyprzedania rynku pozostawiając sobie teraz przestrzeń do wzrostu.

Wśród spółek indeksu bazowego silniejsze zainteresowanie dotknęło krajowe rafinerie wskutek mocnego wzrostu cen paliw istotnie przekraczającego wczorajszy wzrost cen ropy. Dziś obserwowane jest niewielkie cofnięcie. Wciąż pod presją jest krajowy sektor energetyczny. Mimo wzrostu cen energii, zwyżka cen węgla napędzana dodatkowo słabnącym PLN oraz dalsze wzrosty cen zielonej energii, przy akompaniamencie medialnych doniesień o energetyce atomowej, nie służą sentymentowi dla tych spółek. Osłabienie złotego nie pozostaje też bez wpływu na sektor bankowy, zwłaszcza z kredytowa ekspozycją walutową. Ponadto rosną rentowności krajowego długu (od początku maja o ok. 20 pb) co pozostaje z wpływem na koszty finansowania (obligacje banków) oraz wyniki z działalności lokacyjnej (w obligacje SP).

Na giełdach zagranicznych wciąż w dobrej formie pozostają rynki zachodnioeuropejskie, relatywnie słabsze są giełdy w USA. Zmiana notowań kontraktów terminowych na DAX i SP500 od wczorajszego popołudnia implikuje lekko spadkowy początek sesji dla FW20. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na krajowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. /Marcin Brendota/

 

Biuro Marklerskie Alior Bank S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.