5 sportów dla inwestora giełdowego

foto: jeshoots.com

Handel na rynkach finansowych przypomina czasem sprint na finiszu, który wymaga napięcia wszystkich swoich analitycznych mięśni i podejmowania skomplikowanych decyzji niemal w locie. Choć jest to z pewnością zasada, która sprawdza się w daytradingu, to już osiągnięcie sukcesu długoterminowego wymaga ciut więcej niż tylko bystrości umysłu.

Jeśli planujesz zrobić karierę na rynkach finansowych, przygotuj się na to, że będziesz musiał rozwinąć szereg różnych umiejętności i specjalności. Dyscyplina, wytrwałość, strategia, precyzyjne wyczucie czasu – wszystkie te elementy są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Dlatego właśnie sport okazuje się tu bardzo przydatny.

Większość z nas spędza niekończące się godziny przed ekran05ami komputerów i nawet nie przychodzi nam do głowy, że aktywność fizyczna może być bardzo przydatna w inwestowaniu. Chociaż odniesienie sukcesu jako trader wymaga spędzenia naprawdę sporej ilości czasu przed komputerem, to mimo wszystko wymaga też innych form treningu. Dokładnie tak samo jak atleci godzinami ćwiczą podnoszenie ciężarów, tak samo traderzy powinni zacząć uprawiać sporty, które mogą pomóc w rozwinięciu strategii, podejścia i umiejętności skupienia się. Oto pięć typów sportu, które doskonale nadają się na początek:

Joga i medytacja

Chociaż joga i medytacja przybierają najróżniejsze formy, łączy je jedno: polegają przede wszystkim na skupieniu i rozwijaniu samoświadomości. Jako trader z pewnością skorzystasz na zdolności koncentracji i głębokim oddechu, zwłaszcza gdy robi się gorąco. Wzięcie udziału w kilku lekcjach jogi czy też nauczenie się podstawowych technik medytacyjnych pozwoli ci na kontrolę emocji i uniknięcie dekoncentracji nieistotnymi informacjami. W transakcjach finansowym skupienie jest kluczem do sukcesu.

Biegi długodystansowe

Na samym początku wspomnieliśmy o tym, że przeprowadzanie transakcji na rynkach finansowych jest jak sprint na finiszu, ale w rzeczywistości przypomina raczej maraton. Bieg długodystansowy nie tylko poprawia wytrzymałość, ale uczy też wyznaczania sobie rytmu. Są to umiejętności, które musisz w sobie rozwinąć. Jeśli planujesz zostać na rynku przez dłuższy czas, będziesz potrzebował wytrzymałości. Musisz też nauczyć się, jak chronić swój kapitał, wyznaczyć sobie cele i właściwie zarządzać ryzykiem, generalnie – być w pełni samowystarczalnym. To pomoże utrzymać wyznaczone sobie tempo i dojść do mety z sukcesem.

Podnoszenie ciężarów

Podnoszenie ciężarów sprawia, że stajesz się silniejszy, a siła jest najbardziej podstawowym elementem ludzkiej adaptacji do życia. Siła podnosi jakość życia w całym jego spektrum, łącznie z handlem. Gdy podnosisz ciężary, musisz połączyć ciało i umysł w jedno, co wymaga koncentracji, konsekwencji i determinacji. Najlepsze programy treningu siłowego są tak ustrukturyzowane i zorganizowane, by umożliwić ci ilościowy i narastający postęp w czasie. To może się okazać receptą na sukces. Stosując w strategii handlowej to, co robisz na sali treningowej, pomoże ci uzyskać niemal natychmiastowy progres.

Tenis i golf

Jako sporty indywidualne tenis i golf do sukcesu wymagają absolutnej koncentracji. Żeby podbić korty tenisowe czy golfowe musisz doskonale znać własną psychikę. Pomoże ci to nie tylko mocniej i precyzyjniej uderzyć w piłkę, ale pozwoli ci przewidzieć, gdzie piłka poleci. Psychika tradera musi być dokładnie tak samo skupiona, zwłaszcza gdy otwiera czy zamyka pozycje. Sprawdza się to zwłaszcza tam, gdzie trzeba przewidzieć np. odwrócenie trendu, które wymaga wyobraźni i dokładności żeby znaleźć się po stronie wygrywającej.

Szachy

Ostatnim sportem na naszej liście jest prawdziwie “mentalny” sport, słynny na całym świecie z tego, że kładzie główny nacisk na strategię. Jednak w szachach nie chodzi tylko i wyłącznie o strategię. Chodzi też o to, ile informacji jesteś w stanie zgromadzić i jak dobrze potrafisz je wykorzystać, żeby podejmować właściwe decyzje w czasie rzeczywistym. Niemożliwe jest przewidzenie działań rynku w 100% za każdym razem. Ale zrozumienie, jak możesz zastosować swoją strategię w oparciu o nowe informacje może się okazać kluczem do sukcesu.

easyMarkets

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.