W jakich krajach zapłacimy walutą euro?

foto: sitebuilderreport.com

Przekraczanie granic pomiędzy krajami w Strefie Euro nie kończy się portfelem pełnym nieprzydatnych nigdzie indziej monet i banknotów. Ale obszar Strefy Euro ciągle się rozszerza. Które państwa już wprowadziły euro, a które nie? Sprawdź, w jakich krajach zapłacimy walutą euro w 2018 roku.

W jakich krajach zapłacimy walutą euro? Od niezliczonej ilości przeróżnych walut do 1 wspólnej waluty Europa przeszła długą drogę. Właśnie mija 19 lat odkąd wprowadzono euro. Liczba Europejczyków, którzy posługują się tą walutą przekracza 338 milionów, a euro jest jedną z 2 najpotężniejszych walut na świecie.

W jakich krajach jest euro?

Na chwile obecną Unia Europejska składa się z 28. państw członkowskich, a 19. spośród nich zdecydowało się na przyjęcie waluty euro. Są to: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy, Słowenia, Cypr, Malta, Słowacja, Estonia, Łotwa oraz Litwa. Ale istnieją także państwa, które przyjęły euro, pomimo tego, że nie są członkami Unii. Po prostu niezależnie od tego uznały, że wprowadzenie tej waluty będzie korzystne dla ich gospodarki. Państwami w których zapłacimy w euro, choć nie należą do UE są: Monako, San Marino, Watykan, Andora, Czarnogóra i Kosowo.

zapłacić euro

Jakie kraje w przyszłości muszą przyjąć euro?

Jakie kraje są zobowiązane do przyjęcia waluty euro? Wśród państw, które muszą w przyszłości zastąpić krajową walutę euro znajduje się: Polska, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Rumunia, Szwecja i Węgry. Teoretycznie, każdy z tych krajów powinien w najbliższym czasie spełnić kryteria konwergencji i przyjąć euro. Nie ma jednak sztywnego terminu, kiedy miałoby to nastąpić. Warto również wiedzieć, że Dania do Traktatu z Maastricht uzyskała klauzulę „opt-out”, dzięki czemu, choć jest członkiem Unii Europejskiej, nie musi przyjmować waluty euro.

Euro jakie nominały?

1 euro dzieli się na 100 centów. Monety euro występują w nominałach takich jak: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów, a także 1 euro i 2 euro. Z kolei banknoty euro mają nominały: 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 EUR. Najczęściej używanym banknotem euro jest 50. W obiegu znajduje się aż 9 mld takich banknotów, co stanowi 46% wszystkich banknotów euro znajdujących się w obiegu.

Jak sprawdzić czy euro jest fałszywe?

Tak naprawdę dostępność nowoczesnych drukarek sprawia, że fałszowanie banknotów jest dużo łatwiejsze, a obecnie mówi się nawet o istnej pladze „fałszywek”. Dlatego wiele banków centralnych, także Europejski Bank Centralny, nieustannie rozwijają swoje sposoby na zabezpieczanie pieniędzy. Najczęściej fałszowanymi banknotami są 20 i 50 euro. EBC podaje, że tylko w 2016 roku udało się zatrzymać 899 tys. podrobionych banknotów. Chociaż duża część zabezpieczeń pozostaje tajemnicą, istnieją także takie, które są dostępne dla ogółu i można je zobaczyć pod światłem. Warto je znać. Jak sprawdzić czy euro jest fałszywe?

Jakie zabezpieczenia weryfikujemy wzrokiem?

Kilka zabezpieczeń na banknocie euro możemy sprawdzić oglądając banknot pod światło. Na oryginalnym banknocie euro w górnym rogu nieregularne paski pod światłem powinny uzupełnić się w ten sposób, że widać całą liczbę oznaczającą nominał banknotu. Zabezpieczenie to nazywane jest fachowo efektem przeźrocza. Oglądając banknot pod światło możemy zobaczyć także znak wodny. Jest to prześwitujący obraz oraz oznaczenie nominału umiejscowione po lewej stronie banknotu, zaraz pod efektem przeźrocza. Warto również sprawdzić czy na banknocie znajduje się pasek zabezpieczający. Podczas oglądania banknotu pod światło na środku banknotu powinna być widoczna biegnącą pionowo ciemna linia. Każdy banknot euro jest także zabezpieczony specjalnym hologramem, umiejscowionym z prawej strony banknotu. Pod światłem napis na hologramie zmienia się z nominału, na symbol waluty euro. Trzeba także wspomnieć, że banknoty o nominałach 50, 100, 200 i 500 euro na rewersie zmieniają kolor z fioletowego na zielony lub brązowy.

Podsumowując

Granice najłatwiej przekracza się w Strefie Euro. Także Polakom. Mogą przewalutować swoje środki na euro z bardzo niskim spreadem tylko raz i odwiedzić mnóstwo krajów bez konieczności dodatkowych wymian. Co ciekawe, podobno turystyka w Strefie Euro wzrosła o 6,5% odkąd wprowadzono do obiegu wspólną walutę. Ale to, w jakich krajach zapłacimy walutą euro zmienia się, dlatego warto być na bieżąco z informacjami ze Strefy Euro.

Opinie dotyczące tego, czy zastąpienie krajowej waluty walutą euro są mieszane. Podczas, gdy niektórzy twierdzą że wprowadzenie euro zapewnia wygodę i ogólną stabilność, inni uważają, że nie powinno się rezygnować z krajowej waluty, ani wpływu na jej system monetarny. A Wy co o tym myślicie? Czekamy na Wasze sugestie.

Kantor Online

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.