Sentyment na globalnych rynkach wschodzących nadal jest pod presją agresywnej polityki handlowej USA wobec głównie Chin. Eskalacja tego konfliktu w postaci niedawno opublikowanej kolejnej listy chińskich produktów objętych dodatkowymi cłami do kwoty 50 mld USD i adekwatnej odpowiedzi Chin, a obecnie zapowiedź kolejnego ruchu USA w postaci zapowiedzi kolejnych produktów do wartości wymiany 200 mld USD raczej nie pozostanie bez ponownej odpowiedzi Chin. Import amerykańskich produktów do Chin wynosi ok. 150-160 mld USD, tak więc uderzenie będzie ponad wymianę handlową i może wiązać się np. z administracyjnym ograniczeniem aktywności inwestycyjnej amerykańskich firm w Chinach, ponadto Chiny są też istotnym posiadaczem amerykańskich papierów skarbowych.
WIG schodzi na nowe roczne minimum. Z nadwyżką jest już wykonany zasięg spadku z wcześniejszej formacji trójkąta prostokątnego. Wczorajsza szpulka, mimo obecności spadkowej luki cenowej, podpowiada próbę osiągnięcia nowego, niższego poziomu równowagi. Wciąż słabo wygląda segment małych i średnich spółek, które mierzone indeksami mWIG40 i sWIG80 od początku roku są w mocnych trendach spadkowych. W bieżących komunikatach warto zwrócić uwagę na opinię BFG, który ocenia że wejście z początkiem roku w życie nowego standardu MSSF9 (zaostrzającego wycenę ryzyka dla aktywów finansowych) nie spowodowało istotnej zmiany w poziomie zawiązywanych rezerw, w związku z czym nie ma konieczności nadzwyczajnego wzrostu składek do BFG.
W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę głównie na publiczne wystąpienia szefów ECB i FED oraz dane z rynku wtórnego amerykańskich nieruchomości. Wczoraj zostały opublikowane m.in. danej o krajowej produkcji przemysłowej oraz budowlanej. Produkcja budowlana utrzymuje ponad 20% dynamikę roczną. Zwracamy jednak uwagę, że wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy, może zachwiać marżami mimo generowanych wysokich przychodów. /Marcin Brendota/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis