Sytuacja rynkowa 16.12.2019

foto: pixabay

Po mocno wzrostowym czwartku zakończenie tygodnia było już bardziej stonowane. Na głównych giełdach zagranicznych euforia powodowana wcześniejszymi informacjami o uzgodnieniu warunków I fazy umowy handlowej USA – Chiny także lekko przygasła, niewykluczone że efekt zakończenia pierwszej rundy jest już zdyskontowany.

Najważniejszym punktem ostatnich porozumień jest odstąpienie USA od wprowadzenia kolejnych barier celnych, których termin aktywacji miał nastąpić w ostatnią niedzielę. Ostatnie dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Chinach zdają się wykazywać stabilizację po wcześniejszych oznakach osłabienia. Poranne notowania kontraktów terminowych na główne indeksy zachodnie oraz przebieg sesji na rynkach azjatyckich wykazują bardzo umiarkowany optymizm.

Na wykresie dziennym FW20 po wysokiej wzrostowej świecy przy podwyższonym wolumenie, kurs instrumentu nadal zyskiwał na wartości, jednak świeca szpulka zdecydowanie studzi pozytywne nastroje. Dodatkowo dalszy wzrost wolumenu sugeruje, że przy wyższych poziomach cenowych utrzymująca się presja popytu zaczyna napotykać coraz silniejszą podaż. RSI wychodzi ze strefy wyprzedania rynku, MACD rośnie zakręcając w stronę linii sygnalnej. Na wykresie 60-min układ wskaźników jest mniej sprzyjający w odniesieniu do bieżącej zwyżki. RSI sygnalizował stan wykupienia rynku, natomiast MACD przebija od góry linię sygnalną. W tym tygodniu wygasa grudniowa seria instrumentów pochodnych co będzie powodować powolne przesuwanie aktywności w stronę marcowej serii. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na szacunkowe odczyty wskaźników PMI dla głównych gospodarek. W kraju zostaną opublikowane dane o inflacji bazowej. /Marcin Brendota/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.