Rynek akcji w dół, Chiny sceptycznie nastawione do porozumienia

Obawy Chin co do porozumienia handlowego są dziś głównym powodem korekty na rynku akcji. Tydzień rozpoczyna się w kiepskich nastrojach. Główne indeksy w Europie zakończyły sesję pod kreską. Najsilniej tracił wiedeński indeks ATX (-1,28%), z kolei przecena na DAX i CAC 40 wyniosła około 0,5%. Jeśli chodzi natomiast o GPW, spadki były nieco mniejsze. Ostatecznie WIG20 zamknął się wynikiem -0,18%, a WIG30 zakończył sesję na wysokości piątkowego zamknięcia.

Głównym powodem gorszego sentymentu są wciąż niepotwierdzone doniesienia, mówiące o tym, że Chiny negatywnie podchodzą do kwestii porozumienia handlowego z USA. Tonacja Pekinu jest motywowana przez ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa, który nie ma zamiaru wycofać się z wcześniej wprowadzonych opłat celnych. Sesja w Stanach Zjednoczonych również rozpoczyna się od spadków. Co prawda przecena nie jest duża, niemniej jeśli negatywne nastroje będą się utrzymywać w kolejnych dniach, może czekać nas większa korekta spadkowa po ostatnich silnych wzrostach. Patrząc techniczne na wykresy głównych indeksów giełdowych, nie ma jeszcze powodów do obaw. Niemniej trzeba pamiętać, że ostatnie wzrosty zostały wykonane w związku z zapowiedziami podpisania fazy pierwszej umowy handlowej. Jeżeli obie strony nie dojdą do porozumienia przed 15 grudnia, to kolejne cła wejdą w życie, a taki scenariusz nie wróży nic dobrego dla rynku akcji (wcześniejszy ruch w górę może zostać szybko zniesiony).

W obliczu niepewności co do najbliższego spotkania Trump – Xi, zyskuje rynek metali szlachetnych. Początek dzisiejszej sesji należał co prawda do sprzedających, niemniej sentyment szybko się odwrócił, rynek złota i srebra wyraźnie odzyskuje siły. Po godzinie 17:00 złoto znajduje się na plusie wynoszącym 0,4%, podobne wzrosty możemy obserwować na rynku srebra (+0,35%)

Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB
lukasz.stefanik@xtb.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.