Sytuacja rynkowa 13.12.2019

foto: flickr, GPW

Nowe tweety prezydenta USA potwierdzające uzgodnienie warunków tzw. pierwszej fazy umowy USA z Chinami oddalającej ryzyko wprowadzenia z końcem tygodnia kolejnych barier celnych, wywindowały indeksy rynków amerykańskich na nowe historyczne rekordy cenowe. Fala optymizmu dotknęła również inne rynki kapitałowe, w tym akcje krajowych spółek. Wśród spółek indeksu bazowego najmocniejszemu odreagowaniu poddawały się spółki sektora finansowego, ale zwyżkowały także przecenione ostatnio przedsiębiorstwa przemysłowe będące pod kontrolą SP.

Dla FW20 na wykresie dziennym pojawiła się długa wzrostowa świeca marobuzu przerywające poprzedzający ciąg spadków oraz potwierdzająca wcześniejsze formacje młota. Jednocześnie zostało obronione wsparcie sierpniowego dołka. Dodając do tego wzrost wolumenu byłyby spełnione warunki do kontynuacji zwyżki. RSI wychodzi ze strefy wyprzedania rynku, MACD odwraca się w kierunku linii sygnalnej.

Na diagramie 60-min kurs FW20 z dużą siłą wyłamał się z kilkudniowego spadkowego kanału. Zwyżkę dodatkowo napędzała aktywacja zleceń stop loss dla krótkiej pozycji, co można wnioskować po spadku LOP. Wskaźniki AT reagują dość żywiołowo, RSI zbliża się do strefy wykupienia rynku. Zmiana notowań kontraktów terminowych na główne indeksy, zwłaszcza zachodnioeuropejskie, implikuje wzrostowy początek sesji dla FW20. W dniu dzisiejszym zwracamy uwagę na odczyty danych o sprzedaży detalicznej w USA, w kraju pojawi się raport o inflacji. Ponadto, i to chyba najbardziej kluczowe wydarzenie, oczekuje się że dziś może zostać oficjalnie ogłoszone zatwierdzenie warunków I fazy umowy handlowej z Chinami. /Marcin Brendota/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.