Raport rynku akcji: CD Projekt, mBank, GPW

Ostatnia sesja miesiąca skorygowała nieco ostatnie wzrosty indeksu WIG20, mimo to cały lipiec można uznać za niezwykle udany. Na parkietach zachodnioeuropejskich przeważały wzrosty, wspierane brakiem pogłębienia spadków w Stanach Zjednoczonych (wzrost S&P500 po trzech z rzędu spadkowych sesjach + umiarkowane odbicie spółek technologicznych). W obrębie krajowych spółek mocną korektę zanotował CD Projekt (-8%; kurs poniżej 200 zł) – niewykluczone, że jest to „opóźniona” reakcja inwestorów zagranicznych, co dobrze korespondowałoby ze słabością amerykańskich spółek technologicznych z ostatnich dni. Na tle spadającego rynku pozytywnie wyróżniły się wczoraj krajowe banki, ponad 1% wzrost zanotował m.in. MBANK (rynek dyskontował raport półroczny oraz wypowiedzi przedstawicieli spółki na konferencji). Neutralnym dla sektora okazał się wczorajszy wstępny odczyt CPI z krajowej gospodarki (+2,0% rdr, zgodnie z konsensusem).

W dzisiejszych godzinach porannych GPW opublikowała raport półroczny, z którego wynika m.in., że w samym II kw. br. przychody spadły o 1% rdr, a zysk operacyjny o 5,5% rdr. Wyniki są jednocześnie bardzo bliskie konsensusowi PAP. W całym pierwszym półroczu 2018 r. przychody były niższe o 3,4% rdr a zysk operacyjny o 9,4% rdr. Spółka operowała jednak w wymagającym otoczeniu (spadek obrotów na głównym rynku w I półroczu 2018 r. rzędu 25,5% rdr). Pozytywną dla spółki informacją powinien być poniedziałkowy komunikat Ministerstwa Energii, iż zaproponowane mają zostać rozwiązania wprowadzające 100% obliga giełdowego dla energii elektrycznej z wył. kogeneracji i energii ze źródeł odnawialnych (obecnie 30%), czego efektem powinien być wzrost obrotów na TGE (spółka 100% zależna od GPW).

W kalendarium na dziś uwagę zwracają odczyty PMI/ISM dla sektora przemysłowego z wybranych gospodarek, w tym z Polski, raport ADP (przedsmak oficjalnych, zaplanowanych na piątek, danych z amerykańskiego rynku pracy) oraz wieczorna, z perspektywy krajowej, decyzja FED ws. stóp procentowych (oczekuje się braku zmian w poziomie stóp, a najbliższa podwyżka szacowana jest przez rynek na posiedzeniu wrześniowym). /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.