Komentarz giełdowy: Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

foto: GPW

W dniu dzisiejszym na WIG20 ponownie panują nastroje sprzyjające wyprzedaży, zapoczątkowane przez wzrost niepewności na froncie wojny w Ukrainie spowodowanej nieoczekiwaną eskalacją konfliktu ze strony Rosji. WIG20 stracił 1,27%, z czego największe spodki odnotowały Allegro z wynikiem 4,51% na minusie, CD Projekt z wynikiem 3,94% poniżej kreski i CCC z wynikiem 3,76% na minusie. Na plus wyróżniły się akcje PGE, które w dniu dzisiejszym zyskały na wartości 2,47%.

Jedną z istotniejszych informacji dzisiejszego dnia, zwłaszcza dla fanów sektora gamedev, była wiadomość ze spółki SimFabric. Początek dzisiejszej sesji na rynku akcyjnym przyniósł znaczące wzrosty wycen walorów tej spółki, sięgające momentami 20% . Optymizm inwestorów był spowodowany  informacją o szybkim zwrocie kosztów produkcji gry Quantum Storm, które zwróciły się po zaledwie 72 godzinach. Spółka jest właścicielem praw majątkowych do gry.

Kolejną istotną informacją, tym razem zza Odry był odczyt inflacji PPI w Niemczech. Październikowy odczyt inflacji PPI wypadł na poziomie 34,5% r/r wobec oczekiwań na poziomie 41,5% r/r. Wcześniejszy odczyt wyniósł 45,8% r/r. Informacja została pozytywnie przyjęta przez rynki.

Kolejna istotna informacja pochodzi zza oceanu. Wartość akcji Disneya wzrosła o prawie 9% przed otwarciem sesji na Wall Street po wiadomości, że były prezes i dyrektor generalny Bob Iger powraca na stanowisko, a Bob Chapek natychmiast ustępuje. Zmiana w zarządzie spółki nastąpiła po spadku cen akcji Disneya i rozczarowujących wynikach kwartalnych.  Iger pełnił funkcję prezesa firmy od marca 2005 roku do lutego 2020 roku oraz przewodniczącego wykonawczego od lutego 2020 roku do grudnia 2021 roku. Iger podpisał dwuletni kontrakt z Disneyem, aby ustalić strategiczne decyzje dla firmy i pomóc w znalezieniu następcy.

Maciej Kietliński

Ekspert Rynku Akcji, XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.