Raport Rynek Akcji 28.01.2020

Wybrane komunikaty ze spółek

 

ALIOR BANK Fitch Ratings potwierdził długoterminowy rating IDR Alior Banku na poziomie „BB” z perspektywą „stabilną” – podała agencja w komunikacie.
ARCTIC PAPER 1. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w segmencie papierniczym Arctic Paper w 2020 roku ma wynieść średnio 94-95%, a wolumen sprzedaży papieru istotnie przekroczyć ubiegłoroczne około 610 tys. ton – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Michał Jarczyński.

2. Nakłady inwestycyjne Arctic Paper w segmencie papieru nie przekroczą 60 mln zł w 2020 roku. Spółka zainstalowała już testowe panele słoneczne w fabryce w Kostrzynie – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Michał Jarczyński.

BUDIMEX Teatr Polski w Szczecinie poinformował o wyborze oferty Budimex S.A. jako najkorzystniejszej w postępowaniu przetargowym na „Rozbudowę Teatru Polskiego w Szczecinie”. Wartość oferty 159,4 mln zł- podała spółka w komunikacie.
CIECH Grupa Ciech zakończyła kontraktację na rynku sody kalcynowanej na 2020 rok i zawarła kontrakty po cenach wyższych r/r – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.
COMARCH Przewodnicząca Rady Nadzorczej Comarchu Elżbieta Filipiak zbyła 335.926 akcji spółki za łącznie ok. 66,5 mln zł – podała spółka w komunikacie.
ERBUD PBDI – spółka zależna Erbudu – zawarła umowę za 75 mln zł netto na roboty budowlane przy budowie farmy wiatrowej na terenie województwa zachodniopomorskiego – podała spółka w komunikacie.
GETIN NOBLE 1. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Getin Noble Bank ok. 13,5 mln zł kary uznając za niedozwolone klauzule, które bank stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Zakazał też ich wykorzystywania – podał UOKiK w poniedziałkowym komunikacie.

2. Getin Noble Bank nie zgadza się z decyzją UOKiK w sprawie nałożenia na bank kary w wysokości prawie 13,5 mln zł i odwoła się od niej – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy spółki Artur Newecki.

MONNARI Nationale-Nederlanden OFE zmniejszył zaangażowanie w Monnari Trade do 4,97% z 5,01% głosów na WZ – poinformowała spółka w komunikacie.
PGE Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych należących do PGE, czyli dla Baltica 2 oraz Baltica 3, o łącznej mocy do 2,5 GW – poinformowało PGE w komunikacie prasowym.
PGNiG Udział gazu ziemnego z kierunku wschodniego w strukturze importu PGNiG w 2019 roku spadł do 60,2% z ok. 67% w 2018 r. (dla porównania w roku 2016 wyniósł 88,9%). Udział LNG w imporcie wzrósł w zeszłym roku do ok. 23% z ok. 20% rok wcześniej – poinformowało PGNiG w komunikacie prasowym.
PKN ORLEN 1. PKN Orlen planuje w 2020 roku przeznaczyć na inwestycje rozwojowe i odtworzeniowe około 8 mld zł, bez uwzględniania kupna Lotosu i Energi. Finansowanie tegorocznych planów jest dopięte, a inwestycje nie zmienią podejścia do polityki dywidendowej koncernu- zapewnia Prezes Orlenu Daniej Obajtek.

2. PKN Orlen prowadzi rozmowy ze wszystkimi konkurentami działającymi na polskim rynku w sprawie możliwości wymiany części stacji paliw. Jest on przekonany, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie fuzji z Lotosem zapadnie w tym roku – poinformował PAP Biznes prezes Orlenu Daniel Obajtek.

3. PKN Orlen wybierze partnera do projektu budowy morskich farm wiatrowych na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2020 roku. Płocki koncern prowadzi w tej sprawie negocjacje z kilkoma podmiotami – poinformował PAP Biznes prezes Orlenu.

4. Planowany zakup Energi jest korzystny dla biznesu Orlenu, gdyż mocno rozwija jego segment energetyczny. Analizowane są różne warianty związane z blokiem energetycznym Ostrołęka C, o decyzjach poinformuje po przejęciu gdańskiej spółki – poinformował prezes PKN Orlen.

POLSKA GRUPA ZBROJENIOWA Według ostatniej prognozy Grupy Kapitałowej PGZ skonsolidowany wynik netto za 2019 r. Grupy wyniesie co najmniej 100 mln zł; 23 spółki prawdopodobnie osiągną lepszy wynik niż rok wcześniej – poinformowała PGZ w poniedziałek.
RAFAKO Rafako chciałoby pozyskać 30-40% rynku modernizacji bloków energetycznych 200+ MWe. Spółka szacuje, że w latach 2021-2026 w Polsce modernizacji wymagać będzie 30 tego typu węglowych bloków, a koszt jednego projektu to 40-60 mln zł netto – poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele Rafako.
WORK SERVICE Akcjonariusze Work Service, posiadający prawie 56% akcji, mają wstępne porozumienie z międzynarodowym inwestorem branżowym w sprawie ewentualnej sprzedaży akcji po cenie 0,30 zł za sztukę – podała spółka w komunikacie.

 

Przegląd prasy

 

CD PROJEKT CD Projekt może skorzystać z ulgi – uznał fiskus. Na taką decyzję liczą też inne firmy z branży IT. Rynek już to dyskontuje? (s.4) /PARKIET/
mBANK Wiele wskazuje na to, że nowym właścicielem mBanku może zostać któraś z kontrolowanych przez rząd grup –PKO BP albo Pekao. Gdyby tak się stało, udział państwa w aktywach sektora wzrósłby do blisko 48 %. z prawie 41% (s.3) /PARKIET/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.