Powrót niskiej aktywności na PLN

foto: flickr, zasoby NBP

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na eurodolarze. Widoczne jest ograniczenie risk-off zainicjowanego po zerwaniu rozmów przez Trumpa. Złoty kwotowany jest następująco: 4,4775 PLN za euro, 3,8055 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1489 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9206 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,333% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły podbicie układów risk-on. W odwrocie był m.in. japoński jen, zwyczajowo traktowany jako bezpieczna przystań dla kapitału. Poprawa nastrojów ma związek z postępem prac nad wsparciem linii lotniczych (projekt Pelosi) w USA, co sugeruje, iż pomimo zerwania rozmów Trumpa dot. większego pakietu może nas czekać przeforsowanie bardziej celowych funduszy. Dodatkowo inwestorzy są pewni, iż niezależnie kto zostanie prezydentem wskazywany pakiet stymulacyjny dla gospodarki i tak zostanie przeforsowany. Ciekawie prezentowały się również wieczorne minutes FOMC: Członkowie FED, którzy w sierpniu jednogłośnie przyjęli nowe podejście do polityki monetarnej, we wrześniu poróżnili się co do tego, jak to nowe podejście wprowadzić w życie. Lokalnie byliśmy świadkami decyzji RPP w zakresie stóp procentowych. Największym zaskoczeniem była godzina publikacji decyzji, bo aż o 15:10. Rynek odebrał komunikaty Rady jako nieco bardziej pesymistyczny – ożywienie będzie kontynuowane, choć tempo może być wolniejsze. Nie zmienia to jednak oczywiście założeń co do stóp procentowych do końca br. Sam PLN pozostaje stabilny blisko 4,48 PLN za euro.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. MF przeprowadzi jedynie aukcję zamiany. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się danym z amerykańskiego rynku pracy (wnioski) oraz publikacji minutes z posiedzenia EBC.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy ponowny spadek aktywności i zmienności wokół PLN.

usd

eur

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.