Komentarz PLN: Siła dolara uderzyła w złotego

foto: flickr, zasoby NBP

Wczorajsza sesja na rynku polskiego złotego była odzwierciedleniem sytuacji na szerokich rynkach walutowych. Wydarzeniem dnia była publikacja minutes FOMC, które nie przyniosły wyczekiwanych zapowiedzi dalszego luzowania polityki pieniężnej, a zaledwie ogólnikowe zapewnienia o gotowości Fed do działania w razie potrzeby. Ten brak konkretów sprzyjał odbiciu w górę wartości amerykańskiego dolara, co widoczne było wyraźnie na wykresie kursu EUR/USD, który odreagował spadkowo.

Wartość polskiego złotego kształtowała się w reakcji na powyższe wydarzenia. Notowania indeksu BOSSAPLN osunęły się w dół, schodząc podczas wczorajszej sesji poniżej 90 pkt. Dzisiaj rano wartość tego agregatu delikatnie odbija w górę, powracając ponad wspomnianą barierę.

W górę wczoraj odbiły się wyraźnie notowania USD/PLN, które z okolic 3,66 wzbiły się ponad poziom 3,70 i dzisiaj pozostają powyżej niego. Ruch w górę miał miejsce także na wykresie EUR/PLN, który z rejonu 4,37 powrócił do okolic 4,40.

Dzisiaj w kalendarzu makro dla Polski warto zwrócić uwagę na dane dotyczące produkcji przemysłowej, które pojawią się o 10:00. Niemniej, polska waluta będzie nadal pod dużym wpływem sytuacji na globalnych rynkach walut – a tu wydarzeniem dnia będą minutes z posiedzenia ECB (publikacja o 13:30) oraz późniejsze dane z USA, w tym wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (publikacja o 14:30).

 

Notowania BOSSAPLN - dane dzienne

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

 

Notowania USD/PLN - dane dzienne

Notowania USD/PLN – dane dzienne

 

Notowania EUR/PLN - dane dzienne

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.