Polsce coraz trudniej będzie chronić kopalnie i energetykę węglową

foto: pixabay

Polska jest krajem, który powoduje największe w Europie zanieczyszczenie powietrza. Zanieczyszczenie to jest spowodowane w dużej mierze spalaniem węgla kamiennego. Polska chce jednak utrzymać wysoki udział węgla w miksie energetycznym. Będzie miała z tym coraz większy kłopot, jak wynika z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Pod znakiem zapytania stoi to, czy Polska będzie w stanie obronić polską energetykę opartą na węglu kamiennym, powołując się na swobodę państw członkowskich UE w kształtowaniu miksu energetycznego – mówi w rozmowie z MarketNews 24 Wojciech Wrochna, Szef Praktyki Prawa Europejskiego i Europejskich Regulacji Gospodarczych w kancelarii prawniczej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP).

Dotąd mieliśmy wątpliwości, jaki jest ten zakres swobody, a co może robić Unia Europejska, czy może podejmować decyzje, które bezpośrednio lub pośrednio na ten mix wpływają.

Do tej pory toczyła się dyskusja, gdzie przebiegają te granice, jaki jest wpływ poszczególnych państw na definiowanie własnego miksu energetycznego, choć wyemitowane zanieczyszczenia powietrza stają się…wspólną własnością społeczeństw krajów UE.

Wyrok Trybunału stwierdza, że UE posiada szereg kompetencji w obszarze ochrony klimatu czy ochrony środowiska i energetyki: – Kompetencje te są ze sobą bardzo ściśle powiązane i nie możemy wyprowadzić wniosku, z którego wynikałoby, że energetyka pozostaje wyłączną kompetencją państw członkowskich, UE działając w obszarze klimatu ma prawo do tego, żeby ingerować w ten mix – komentuje mec. Wojciech Wrochna z KZP. – Polsce coraz trudniej będzie chronić kopalnie i energetykę opartą na węglu kamiennym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.