Pierwszy dzień nowego miesiąca zakończył się wzrostami zarówno na rynkach akcji w Europie jak i USA, dzięki silnym danym NFP opublikowanym w piątek. W minionym miesiącu, 128 tys. nowych miejsc pracy zostało utworzonych w USA. Oczekiwania były uplasowane na poziomie 89 tys. Ponadto, odczyt wrześniowy był zrewidowany w górę z 136 tys. do 180 tys., zatem było to podwójne zwycięstwo danych NFP. Średnie zarobki wzrosły o 3% r/r, a stopa bezrobocia lekko odbiła do 3,6% względem 3,5% sprzed miesiąca, czyli 50-cio letniego minimum. Na tle reszty danych, lekki wzrost stopy bezrobocia nie jest tak istotny.
CPI w USA jest na poziomie 1,7%, zatem 3% wzrost wynagrodzeń pozostawia pracowników w wygodnej pozycji. Widoczny wzrost w realnych wynagrodzeniach daje miejsce na wzrost wydatków, co także pozytywnie wpływa na rynki. SP500 oraz NASDAQ100 wybiły się na nowe historyczne szczyty dzięki tak dobrym danym z rynku pracy. Dane ISM z sektora produkcyjnego okazały się słabsze od oczekiwań, wyniosły 48,3 zamiast 48,9. Publikacja pokazała, że sektor wciąż jest w pod presją, jednak pozytywne jest to, że wartość wzrosła względem wrześniowego odczytu na poziomie 47,8, który był 10 letnim minimum.
W kwestii handlu, pewne postępy zostały poczynione pod koniec zeszłego tygodnia. Stany Zjednoczone miały obawy związane ze spadkiem wartości chińskiego juana oraz z ochroną wartości intelektualnych, w obu tych kwestiach spornych dokonano kroków w kierunku ich rozwiązania. W nocy, akcje na giełdzie w Chinach były handlowane wyżej ze względu na wspomniany optymizm. W niedzielę, Wilbur Ross, sekretarz handlu USA, stwierdził, że już niedługo zostaną wydane licencje na sprzedaż produktów chińskiemu Huawei przez amerykańskie firmy, co dodatkowo wzmocniło pozytywny nastrój.
Podczas gdy temat Brexitu nieco się ochłodził, rozmowy na temat przedterminowych wyborów wyszły na pierwszy plan. Ankiety wskazują, że Partia Konserwatywna Borisa Johnsona jest na prowadzeniu, co daje wsparcie dla funta. Przyjazna dla biznesu polityka Torysów zachęciła traderów do kupowania GBP.
Złoto, podobnie jak srebro straciło nieco w piątek po włączeniu się sentymentu risk-on. Wzrost na rynkach akcji po danych z amerykańskiego rynku pracy, skierował traderów do sprzedaży metali szlachetnych ze względu na mniejsze ryzyko. Pomimo jednak przeceny, złoto nie spadło poniżej 1500 USD, co stanowi aktualne wsparcie na rynku.
Szereg europejskich państw opublikuje swoje dane na temat sektora produkcyjnego za październik między 9:15 a 9:30. Finalne odczyty PMI dla Hiszpanii, Francji, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii według analityków mają wynieść odpowiednio 47,5, 47,5, 50,5, 41,9. O godz. 16:00 opublikowany zostanie poziom zamówień w fabrykach w USA, rynek oczekuje spadku o 0,6% m/m, co byłoby silnym spadkiem względem sierpniowego wzrostu na poziomie 0,1% m/m.
EURUSD – kurs rośnie od początku miesiąca i przełamanie w górę 1,1200 może doprowadzić nas do poziomu 1,1249. Przełamanie w dół otwiera drogę na 50-dniową MA przy 1,1036.
GBPUSD – para pozostaje w ostatnim dość agresywnym trendzie wzrostowym, a przełamanie 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą skierować notowania na 200-dniową MA, przy 1,2712.
EURGBP – kurs wciąż znajduje się w trendzie spadkowym, a przełamanie poniżej 0,8575 może otworzyć drogę na 0,8471. Jeżeli utrzymamy się powyżej 0,8600, możliwy będzie retest 0,8786.
USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 107,60, celem może być 109,31. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.
FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 18 punktów do 7 320.
DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 55 punktów do 13 016.
CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 20 punktów do 5,781.
Sentyment rynkowy CMC Markets:
Germany 30 – większość Klientów CMC Markets oczekuje realizacji zysków na kontraktach CFD na indeks DAX – 65% posiadaczy otwartych pozycji na tym instrumencie posiada pozycje krótkie, które stanowią 76% wartości. Ilość Klientów z pozycjami spadkowymi spadła względem poprzedniego dnia o 4 punkty procentowe.
US SPX 500 – jeszcze większa przewaga „niedźwiedzi” widoczna jest wśród Klientów utrzymujących pozycje na kontraktach CFD na indeks S&P500 – 73% z nich nie wierzy w możliwość osiągnięcia kolejnych rekordów i oczekuje korekty od bieżących szczytów. W tej chwili 73% Klientów posiada otwarte pozycje krótkie na tym rynku. Pod względem wartości pozycje krótkie stanowią 66%. W ostatnich kilkunastu godzinach zarówno ilość klientów jak i wartość pozycji krótkich zmniejszyła się, odpowiednio o 4 i 3 punkty procentowe
EUR/USD – nastroje Klientów posiadających otwarte pozycje na tej parze walutowej w dalszym ciągu są podzielone: ilościowo nieznacznie przeważają pozycje krótkie, utrzymywane przez 52% klientów (bez zmian od wczoraj) , natomiast pod względem wartości przeważają pozycje długie – 52%
David Madden (Analityk Rynków w CMC Markets UK)
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis