Komentarz walutowy: Kluczowy tydzień dla głównych rynków

foto: pixabay

W tym tygodniu należy spodziewać się podwyższonej zmienności. Przed nami trzy kluczowe decyzje banków centralnych. O poziomie stóp procentowych zdecydują Fed, EBC i BoE. Decyzję Rezerwy Federalnej poznamy w środę, z kolei Europejski Bank Centralny i Bank Anglii wydadzą swoje komunikaty w czwartek. Wcześniej, we wtorek zaprezentowane zostaną dane o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych, które będą uważnie śledzone przez inwestorów w kontekście decyzji Fed. Jeśli chodzi o decyzję Fed, EBC i BoE, oczekuje się podwyżki o 50 punktów bazowych i każde odchylenie od tego poziomu byłoby dużym zaskoczeniem dla rynku. Trzeba także zauważyć, że istotne będą nie tyle same decyzje, co prognozy dotyczące dalszej ścieżki poziomu stóp procentowych. Kluczowe dla dolara, jak i rynku akcji będzie to, czy w środę Jerome Powell zapowie koniec cyklu podwyżek i przy jakim poziomie stóp zakończy się zacieśnianie polityki.

Jeśli chodzi o zachowanie głównej pary walutowej, kurs na początku ubiegłego tygodnia zareagował na wysokości strefy oporowej przy 1,0600, po czym obserwowaliśmy korektę na 150 pipsów w dół. Niemniej w drugiej połowie tygodnia obserwowaliśmy zmianę sentymentu i ponowne podejście w rejony lokalnych maksimów, choć poziom 1,0600 nie został finalnie przekroczony i pozostaje istotnym oporem. Po weekendzie notowania EURUSD oscylują w rejonach 1,0530 i wydaje się, że dziś z racji niemal pustego kalendarza makro, nie należy oczekiwać większych ruchów. Kolejne dni zapowiadają się jednak bardzo ciekawie dlatego zmienność powinna być podwyższona. W przypadku osłabienia dolara i przebicia się kursu EURUSD powyżej 1,0600, droga w kierunku 1,0800 zostanie otwarta. W przeciwnym razie, utrzymanie się ceny poniżej 1,0600, może prowadzić do wygenerowania korekty w kierunku 1,0240, gdzie znajduje się kluczowe wsparcie techniczne.

Patrząc z kolei na nasz krajowy rynek, w ubiegłym tygodniu RPP zdecydowała się na utrzymanie poziomu stóp procentowych, podobnie jak na spotkaniu listopadowym, podwyżki zakończyły się więc na poziomie 6,75% (stopa referencyjna) i na razie nie oczekuje się aby stopy miały rosnąć. Ostatnia decyzja nie była zaskoczeniem dla złotego, jednak należy zauważyć, że sentyment na PLN zależy do tego co dzieje się na głównej parze walutowej czyli na EURUSD. Dlatego też ten tydzień może przynieść większe ruchy także na złotym, a to za sprawą wspomnianych decyzji banków centralnych, jak i danych makro z USA. Należy także zwrócić uwagę na dane z Polski, w tym tygodniu opublikowany zostanie finalny odczyt inflacji CPI (czwartek), a także inflacja bazowa (piątek).

W poniedziałek o poranku nasza krajowa waluta nieznacznie się osłabia, zmienność pozostawia jednak sporo do życzenia. Po godzinie 9:00  złoty traci 0,15% względem dolara i 0,1% do euro. Z kolei ruchy na  parach GBPPLN i CHFPLN nie przekraczają 0,1%. Aktualnie za dolara trzeba zapłacić 4,4562 zł, za euro 4,6909 zł, za franka 4,7626 zł, a za funta 5,4568 zł.

 

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.