Komentarz PLN: Lekkie schłodzenie na rynkach, PLN bez większych zmian

foto: pixabay

Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi lekkie podbicie awersji do ryzyka. Sam eurodolar próbuje jednak zbliżyć się do okolic 1,13 USD, stąd wpływ na EM’y pozostaje ograniczony. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4452 PLN za euro, 3,9458 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1607 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9420 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,327% w przypadku obligacji 10-letnich.

Pierwsze godziny obrotu w nowym tygodniu handlu przynoszą lekkie podbicie awersji do ryzyka na bazie doniesień z Pekinu, gdzie stwierdzono kilkanaście nowych przypadków zakażeń COVID19. Decydenci sygnalizują iż „ognisko” powiązane jest z lokalnym targiem który został już zamknięty, a osoby narażone są izolowane. Niemniej widać, iż podczas sesji w Azji bardziej ryzykowne aktywa znajdują się pod presją. Juan testuje 1-tygodniowe maksima i spadają futures na kluczowe indeksy (Nikkei ponad 2% zniżki). Potwierdza to założenia iż tzw. wtórna fala zakażeń (second-wave) traktowana jest przez rynki jako istotny czynnik ryzyka. Tym bardziej, iż poprzedni tydzień przyniósł korektę na globalnych parkietach, co podbija nerwowość wśród uczestników rynku. Niemniej na FX eurodolar pozostaje nad 1,1250 USD, co ogranicza bardziej nerwowe ruchy na walutach EM, w tym koszyku CEE. EUR/PLN pozostaje blisko 4,44 PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy pakiet danych z krajowej gospodarki. NBP poda informacje dot. bilansu płatniczego za kwiecień, GUS opublikuje CPI za maj (oczek. 2,9% r/r) oraz raport dot. obrotów towarowych w handlu zagranicznym w okresie styczeń-kwiecień. Duże znaczenie, dla sentymentu, mają opublikowane rano dane z Chin, które wypadły nieco poniżej oczekiwań.

Z rynkowego punktu widzenia na kwotowaniach PLN nie dzieje się zbyt wiele. Ewentualne podbicie układów risk-off w Europie (co sugeruje przebieg obrotu w Azji) najpewniej oznaczałoby ruchy na PLN w ramach zmienności z poprzedniego tygodnia.

USD

eur

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.