Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie. Jednym z powodów tak silnej przeceny jest realizacja zysków powstałych w wyniku dynamicznego zdyskontowania przez rynek pozytywnych informacji z frontu wojny ukraińsko – rosyjskiej oraz środowego i czwartkowego odbicia po wtorkowych spadkach wywołanych negatywnymi danymi z USA w zakresie inflacji, która okazała się wyższa od oczekiwań rynkowych. W aktualnej sytuacji środowa decyzja FED o podwyżce stóp procentowych o 75 pb wydaje się być niemal pewna.
Sentymentowi na GPW nie sprzyjają spadki za oceanem. O ile wczoraj w ciągu dnia nastroje były już słabe, to dodatkowo pogorszyła je wczorajsza publikacja wyników FedEx, jednej z głównych amerykańskich firm spedycyjnych i transportowych. Spółka traci dzisiaj ponad 20% w wyniku opublikowania rozczarowującego raportu zysków za I kwartał fiskalny 2023 (kalendarzowy kwartał czerwiec-sierpień). Spółka rozminęła się z szacunkami dotyczącymi zarówno zysków, jak i przychodów, a także przedstawiła stosunkowo mało optymistyczne prognozy. FedEx rozczarował wynikami, wskazywał na słabość na rynkach Azji i Europy i zdecydował się wycofać prognozy na cały rok fiskalny. W konsekwencji główne indeksy amerykańskie tracą ponad 1%. FedEx bywa uważany za wskaźnik globalnej koniunktury gospodarczej w związku z czym rozczarowujące wyniki oraz negatywne komentarze zawarte w komunikacie fiskalnym za pierwszy kwartał mogą jedynie potwierdzać pesymistyczne prognozy dotyczące kondycji globalnej gospodarki.
Silne przeceny panują wśród spółek z indeksu WIG-UKRAINA. Po dynamicznych wzrostach sięgających niekiedy kilkudziesięciu procent, czy jak miało to miejsce w przypadku Coal Energy, ponad 200% w ciągu trzech sesji przyszedł czas na realizację zysków. Coal Energy, tygodniowy faworyt indeksu traci dzisiaj równo 25%.
Zdaje się, że na trwały impuls do hossy, czy to wielkiej, czy pokoleniowej, czy po prostu tradycyjnej, będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać.
Maciej Kietliński
Ekspert Rynku Akcji, XTB
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis