GPW: tydzień na lekkim plusie

foto: pixabay.com

Piątkowe notowania główne indeksy GPW zakończyły nad kreską. Drugi tydzień kwietnia warszawska giełda zapisuje więc na niewielki plus.

Przez większość piątkowych notowań WIG20 utrzymywał się na niewielkim plusie. Gwałtowne zejście pod kreskę nastąpiło dopiero przed 16.00, co łączyć można z pojawieniem się inwestorów z USA na polskim rynku. Koniec końców główny indeks GPW stracił dziś 0,35 proc. i zakończył dzień na poziomie 2366,71 pkt. W perspektywie całego tygodnia mieliśmy do czynienia ze wzrostem o 0,66 proc. To wynik wyraźnie niższy od odnotowanego w pierwszym tygodniu kwietnia (1,7 proc.).

Na minusie tydzień zakończyły także indeksy mniejszych spółek – mWIG40 (-0,31 proc.) oraz sWIG80 (-0,20 proc.). W efekcie szeroki WIG stracił 0,33 proc. Obroty na poziomie pół miliarda złotych były dalekie od oczekiwań.

W WIG20 jedyne dwa wyraźnie zielone punkty stanowiły akcje Play (3,41 proc.) oraz Orlenu (1,19 proc.). Telekom wczoraj po południu poinformował o dywidendzie za ubiegły rok, z kolei paliwowy potentat przekazał informacje o sprowadzaniu spoza Rosji ponad 50 proc. ropy naftowej. Najmocniej taniały dziś natomiast akcje LPP (-2,26 proc.), Alior Banku (-2,09 proc.) oraz CD Projektu (-2,25 proc.).

Wśród pozostałych spółek warto było zwrócić dziś uwagę na Action. Skok kursu o blisko 30 proc. to efekt informacji o uzgodnieniu z częścią wierzycieli spółki co do warunków spłaty zobowiązań w ramach układu. O blisko 10 proc. podrożał natomiast Vistal, który poinformował o zawarciu warunkowej umowy na wykonanie i montaż obiektów mostowych w Norwegii.

Wielkiej uwagi inwestorów nie przykuł debiut na głównym rynku spółki Pharmena. Akcje firmy biotechnologicznej potaniały o 0,31 proc. przy obrotach na poziomie 14 tys. zł. W dniu debiutu prezes spółki zapowiedział, że Pharmena chce w 2019 skupić się na rozwoju sprzedaży w Polsce i w Niemczech.

MZ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.