CPI z UE oraz sprzedaż detaliczna z USA w centrum uwagi

foto: pixabay

Wczoraj rynki akcji notowały dość mieszaną sesję. W USA widzieliśmy nowe szczyty, jednak zakończenie sesji przyniosło powrót w okolice poziomów otwarcia. W Europie rynki cofnęły się po ostatnim chińskim odczycie ekonomicznym, wskazującym na kolejne spowolnienie produkcji przemysłowej, a także handlu detalicznego.

Sentyment nie był zbyt optymistyczny z powodu trwających sporów między USA i Chinami, braku porozumienia w sprawie specyfiki zakupów rolnych, a także trudności w osiągnięciu porozumienia. Chiny chcą, aby jakakolwiek umowa oparta była na zniesieniu niektórych taryf, na co prezydent Trump niechętnie się zgadza. Zasadniczo wydaje się, że wróciliśmy w miejsce, gdzie byliśmy kilka tygodni temu, z tą jedyną różnicą, że na chwilę obecną żadna ze stron raczej nie ma ochoty pogarszać sytuacji. Pomaga to zrozumieć, dlaczego rynki akcji w tym tygodniu nie straciły aż tak dużo, po wzrostach z ostatnich kilku tygodni.

Wczorajsze przemówienie przewodniczącego Fed, Jaya Powella, było również niezwykłe ze względu na to, jak optymistycznie wypowiadał się na temat amerykańskiej gospodarki. W rzeczywistości wydaje się, że wielu członków Fed ma podobne odczucia, w tym wiceprezes Fed Richard Clarida, który stwierdził, że nie zaobserwował szczególnych oznak osłabienia amerykańskiego konsumenta. To przekonanie może nie potrwać długo, biorąc pod uwagę, że dzisiaj poznamy najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA za październik. Należy zauważyć, że zaufanie konsumentów nieco spadło w październiku, podczas gdy nadal jest na dość wysokich poziomach. Przewidywania uwzględniają wzrosły o 0,3%, w porównaniu z -0,1% we wrześniu.

Podczas gdy gospodarka USA nadal wygląda na całkiem odporną, Europa wciąż jest dość słaba, mimo lepszych od oczekiwań wyników niemieckiego PKB za III kw. Niemieckiej gospodarce udało się uniknąć recesji technicznej z niewielkim wzrostem 0,1%, przekraczając oczekiwania spadku o 0,1%. Chociaż jest to mile widziana wiadomość, oznacza również, że perspektywa jakiejś formy reakcji fiskalnej ze strony rządu niemieckiego jest znacznie mniej prawdopodobna, co utrzymuje tym samym na EBC presję znalezienia nowych metod wspierania gospodarki w Europie. Pomaga to wyjaśnić brak pozytywnej reakcji rynku wczoraj w notowaniach DAX. Nowa prezes EBC, Christine Lagarde, zorganizowała w tym tygodniu spotkanie rady we frankfurckim hotelu.

Dzisiejsze dane o inflacji powinny jedynie potwierdzić poszerzający się problem decydentów EBC w temacie inflacji. Oczekiwany CPI powinien kształtować się na poziomie 0,7%, czyli znacznie poniżej poziomu docelowego EBC wynoszącego 2%, a ceny bazowe powinny być nieco wyższe, na poziomie 1,1%.

 

EURUSD – kurs znalazł wsparcie powyżej 1,0980 w dniu wczorajszym. Tendencja wciąż pozostaje spadkowa, dopóki znajdujemy się poniżej poziomu 1,1050 z oporem przy 1,1100. Istnieje ryzyko spadku poniżej 1,0980, a przełamanie otworzy możliwość powrotu na październikowe dołki przy 1,0880. Szerszy opór znajduje się w okolicy 1,1180 i 200-dniowej MA.

GBPUSD – konieczny jest powrót powyżej 1,2980, by utrzymać ruch wzrostowy. Opór wyznaczyć można przy 1,3000. 200-dniowa MA na poziomie 1,2680 stanowi ważne wsparcie i dopóki znajdujemy się powyżej, scenariusz wzrostowy w kierunku 1,3200 wciąż pozostaje aktualny.

EURGBP – w dniu wczorajszym para ponownie zanotowała nowy dołek. Opór znajduje się przy 0,8670. Musi dojść do przełamania 0,8570, by możliwy był spadek w kierunku 0,8410 i dołków z tego roku.

USDJPY – niepowodzenie w wybiciu w górę 109,20/30 spowodowało osłabienie dolara i spadki w okolice 50-dniowej MA przy 108,20. Przełamanie 108,20 otworzy perspektywę zniżki w okolice 107,50.

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 30 punktów do 7,322.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 70 punktów do 13,250.

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 20 punktów do 5,921.

 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – większość Klientów CMC Markets (69%) utrzymuje na niemieckim indeksie pozycje krótkie, a od wczoraj ilość Klientów w tej grupie zwiększyła się o 1 punkt procentowy. O 2 punkty procentowe spadła natomiast wartość pozycji krótkich, która stanowi obecnie 68% wartości wszystkich pozycji na Germany30..

Indeks Metali Szlachetnych –  pozycje Klientów CMC Markets na indeksie metali szlachetnych, obejmującym złoto, srebro, platynę i pallad, świadczą o wyraźnych oczekiwaniach wzrostowych. Pozycje długie posiada aż 92% klientów i stanowią one 90% wartości pozycji otwartych na tym instrumencie. Wartość pozycji długich zmniejszyła się jednak  od wczoraj dość istotnie – o 5 punktów procentowych.

EUR/USD  –  większość Klientów CMC Markets oczekuje aprecjacji euro wobec dolara. Pozycje długie posiada 64% z nich i stanowią one 64% wartości. Stan taki utrzymuje się od wczoraj.

Michael Hewson (Główny Analityk CMC Markets UK)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.