Benzyna najdroższa od października. Paliwa drożeją od siedmiu tygodni

foto: pixabay/IADE-Michoko

Mijający tydzień przynosi kolejne podwyżki cen paliw. Były one szczególnie dotkliwe dla posiadaczy aut benzynowych, którzy na stacjach płacą najwięcej od października. W rezultacie ceny benzyny już niemal zrównały się z cenami oleju napędowego.

Średnia detaliczna cena benzyny bezołowiowej 95 podniosła się w tym tygodniu o kolejne sześć groszy na litrze, po podwyżce o osiem groszy tydzień wcześniej. Łącznie w ciągu miesiąca litr benzyny na stacjach paliw podrożał o 39 groszy do 5,12 zł/l, osiągając najwyższą średnią cenę detaliczną od października.

Zdecydowanie mniejsze podwyżki dotknęły posiadaczy aut z silnikiem diesla. Średnia cena detaliczna oleju napędowego wzrosła w tym tygodniu o trzy grosze do 5,18 zł/l. To najwyższa stawka od grudnia. W ciągu miesiąca ON podrożał średnio o osiem groszy na litrze.

W rezultacie po ostatnich podwyżkach średnie detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego różnią się już tylko o sześć groszy na litrze. To pięciokrotnie mniej niż jeszcze miesiąc temu, gdy olej napędowy był o rekordowe 31 groszy na litrze tańszy od benzyny (mówimy tu o cenach średnich w skali kraju).

-Wszystko wskazuje jednak na to, że wkrótce za litr benzyn Pb95 i diesla zapłacimy tyle samo, problem w tym, że jednocześnie więcej – komentują analitycy BM Reflex.

– Mijający tydzień przynosi nam bowiem kontynuację podwyżek hurtowych cen benzyn i diesla. Pb95 w hurcie podrożała w skali tygodnia 12 gr/l brutto, diesel zaś 8,5 gr./l. Przedświąteczny tydzień może zatem przynieść dalszy wzrost detalicznych cen paliw  o 5-10 gr./l – konkludują eksperci BM Reflex.

obrą wiadomością jest tylko to, że mogą to być ostatnie podwyżki w perspektywie kolejnych tygodni. Oczywiście pod warunkiem, że ceny ropy naftowej przestaną rosnąć i ustabilizują się tuż powyżej 70 dolarów za baryłkę. Od świąt Bożego Narodzenia ropa Brent podrożała o 42%, w kwietniu osiągając najwyższą cenę od listopada.Przy czym warto pamiętać, że koszt zakupu ropy naftowej to tylko niewielka część finalnej ceny na stacji paliw. W Polsce około połowy ceny detalicznej benzyny i oleju napędowego stanowią podatki: VAT, akcyza, opłata paliwowa i opłata emisyjna.

KK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.