Dobre wyniki PKN Orlen, oczekiwania względem LOTOS

foto: flickr/gpw

Piątkowa sesja na krajowym rynku przyniosła dość mocna zwyżkę. Na indeksie WIG, oprócz kształtu samej świecy – marobuzu, również podwyższone obroty zwiększają pozytywny przekaz o rynkowym sentymencie. Niestety szerokość rynku jest dość niska, i patrząc po zmianach głównych indeksów „atak popytu” dotknął głównie segment największych spółek, natomiast „średniaki” i „maluchy” sygnowane odpowiednio indeksami mWIG40 i sWIG80 stały w miejscu.

Sektorowo na plus wyróżniają się krajowe rafinerie oraz banki. Dla PKNORLEN pozytywnie zostały odebrane po piątkowej publikacji wyniki finansowe za II kw. gdzie na poziomie głównych pozycji (sprzedaż, EBIT, zysk netto) zostały zarówno przekroczone prognozy rynkowe, jak i wyniki ubiegłoroczne. Jednocześnie spółka oczekuje nieznacznego wzrostu mocy produkcyjnych w III kw co przy obecnie sprzyjających warunkach makro powinno skutkować również dobrymi wynikami za ten okres. Technicznie kurs wyłamał się z wielomiesięcznego kanału spadkowego. Wraz z dobrymi wynikami PKNORLEN rosną także oczekiwania względem LOTOS, dla którego modelowe marże rafineryjne zaraportowane w okresie II kw były nieznacznie wyższe w porównaniu do analogicznego okresu 2017.

W bieżących komunikatach z otoczenia makro zwracamy uwagę na piątkową wypowiedź członkini RPP p. Ancyparowicz, gdzie pojawiała się sugestia, że o ile ewentualna podwyżka stóp procentowych jest mało prawdopodobna, o tyle obniżka jest zupełnie wykluczona. W odniesieniu do sektora bankowego, względem tej tezy, chociaż są małe szanse na rozszerzenie marż odsetkowych, to raczej nie ma ryzyka ich skurczenia. Natomiast utrzymująca się dobra kondycja gospodarcza wciąż wspiera wyższą akcję kredytową.

W otoczeniu rynków zagranicznych nadal dużą niewiadomą pozostaje dalsza polityka handlowa USA wobec Chin. Pewien niepokój wprowadza tutaj wyrażana gotowość prezydenta USA do wprowadzenie dalszych ceł na towary o rocznym imporcie do 0,5 bln USA, czyli prawie całość rocznej wymiany wg. danych za 2017r. Dodatkowo werbalny nacisk Trumpa na FED poprzez krytykę bieżącej polityki pieniężnej wpływającej na umocnienie się USD, zwłaszcza do chińskiego juana, również nie sprzyja nastrojom. Natomiast bardzo pozytywnie prezentują się dotychczas publikowane wyniki finansowe amerykańskich przedsiębiorstw, gdzie zagregowane zyski rosną średnio o ponad 20% r/r.
/Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.