Raport rynku akcji GPW 11.09.2020

foto: GPW SA

Wybrane wydarzenia w spółkach

 

Raport za I półrocze 2020 GETINOBLE, IFIRMA, NOVITA, NOWAGALA, OPTEAM, RAFAMET, SECOGROUP, SIMPLE
LOTOS Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1 zł na akcję
ODLEWNIE Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1 zł na akcję
OEX Wypłata dywidendy 2,32 zł na akcję
POLWAX Zakończenie przyjmowania zapisów na akcje serii E w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych
SEKO Wypłata dywidendy 0,45 zł na akcję

 

Wybrane komunikaty ze spółek

 

APATOR Apator we wrześniu rozpocznie prace nad przeglądem strategii grupy na lata 2019-23 – poinformował podczas telekonferencji prezes spółki Mirosław Klepacki.
FORTE Fabryki Mebli Forte obserwują w III kw. zwiększony popyt i spodziewają się spadku przychodów w całym 2020 roku o maksymalnie 10 proc. rdr. Tegoroczna EBITDA powinna przekroczyć 100 mln zł – poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Mariusz Gazda.

 

GRUPA AZOTY 1) Grupa Azoty wypracowała w drugim kwartale 2020 r. 57,1 mln zł zysku netto – wynika z raportu półrocznego. Wcześniejsze szacunki wskazywały na 70,1 mln zł zysku. EBITDA w drugim kwartale okazała się zgodna z szacunkami i wyniosła 315,1 mln zł.

2) Grupa Azoty planuje na 2020 r. CAPEX na poziomie ok. 3,8 mld zł – podała Grupa Azoty w prezentacji.

3) Ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły w ciągu dwóch ostatnich miesięcy o ponad 100 proc. i w opinii prezesa Grupy Azoty, Wojciecha Wardackiego, niskie ceny tego surowca to już historia.

 

INPRO Grupa Inpro do końca 2020 roku roku zakłada zakończenie 8 inwestycji. W efekcie w całym 2020 rok planuje przekazać łącznie około 900 lokali wobec 538 wydanych w 2019 roku – podała spółka w komunikacie prasowym.

 

PZU 1) Zysk netto przypisany właścicielom jednostki dominującej grupy PZU w drugim kwartale 2020 roku spadł do 185 mln zł z 734 mln zł rok wcześniej – podała spółka w raporcie. Zysk okazał się 216 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 59 mln zł.

2) PZU liczy, że niezależnie od przyszłych zmian sytuacji gospodarczej będzie w stanie nadal generować ponadprzeciętne dywidendy dla akcjonariuszy – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

3) PZU planuje przedstawić nową strategię grupy pod koniec 2020 roku – poinformował członek zarządu ds. finansowych grupy PZU Tomasz Kulik.

4) PZU podchodzi do ewentualnych akwizycji w regionie w sposób ostrożny, obecnie nie widzi podmiotów, które mogłyby być celem akwizycji, ale nadal będzie szukać możliwości rozwoju zagranicą – poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki.

5) W PZU trwają prace, które zmierzają do określenia docelowego modelu zaangażowania grupy w sektor bankowy i będą one przedstawione wraz z prezentacją strategii, co zaplanowane jest na czwarty kwartał 2020 roku – poinformowało PAP Biznes biuro prasowe PZU.

6) PZU liczy, że druga połowa 2020 roku przyniesie odbudowę wyników grupy, po tym jak pierwsza część roku obciążona była odpisami na aktywa bankowe – wynika z wypowiedzi członka zarządu ds. finansowych grupy PZU Tomasza Kulika.

 

R22 Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska zwiększyło swój udział w akcjonariacie R22 i ma obecnie 5,15 proc. akcji tej spółki – poinformowało R22 w komunikacie.
RAFAKO Rafako podpisało aneksy do przedwstępnych umów sprzedaży na rzecz Agencji Rozwoju Przemysłu 100 proc. udziałów w spółce zależnej E-Bus oraz oddziału w Solcu Kujawskim. Ostateczny termin zawarcia umów przyrzeczonych został przesunięty na 13 października z 10 września – podało Rafako w komunikacie.
SELVITA 1) Wartość portfela zamówień Selvity na 2020 rok, wynikająca z podpisanych kontraktów handlowych i umów o dotacje, wynosi obecnie blisko 123 mln zł i jest o 39 proc. wyższa niż rok wcześniej – podała spółka w raporcie za pierwsze półrocze 2020 r. Backlog segmentu usługowego jest wyższy o 40 proc., natomiast backlog segmentu bioinformatycznego jest wyższy o 75 proc.

2) Selvita prowadzi intensywne działania związane z planowanymi akwizycjami i podtrzymuje, że do pierwszej z nich może dojść jeszcze w 2020 roku – poinformował w czwartek prezes Bogusław Sieczkowski.

 

VOTUM Votum spodziewa się w trzecim i czwartym kwartale przychodów w segmencie bankowym na poziomie zbliżonym do średniej z poprzednich okresów, przy jednoczesnym wzroście kosztów – poinformował prezes Bartłomiej Krupa. Prezes ocenił, że cel wytoczenia w całym roku 8 tys. spraw frankowych staje się coraz większym wyzwaniem.

 

 

Przegląd prasy

 

GPW Maklerzy, inwestorzy i emitenci łączą siły. Rynek kapitałowy mówi jednym głosem o poszanowaniu ładu korporacyjnego i pisze do ministra finansów. Izba Domów Maklerskich, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz Związek Maklerów i Doradców wystosowały list do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego, w którym apelują o zmiany w projekcie rozporządzenia określającego zasady powoływania członków zarządu i rady nadzorczej GPW. (Rzeczpospolita)
CIECH O przyszłości branży chemicznej zadecyduje jej innowacyjność. Jeśli europejskie firmy mają konkurować z produktami wytwarzanymi w krajach, gdzie nie ma norm emisyjnych, to ta różnica w kosztach musi zostać zrekompensowana – mówi w wywiadzie dla gazety Martin Laudenbach, członek rady nadzorczej Ciechu. (Rzeczpospolita)
PGNIG PGNiG chce coraz mocniej stawiać na zielone paliwa – mówi w wywiadzie prezes Jerzy Kwieciński. Do tej pory grupa bardziej się kojarzyła z gazem ziemnym, jego produkcją i importem. Ale chce być firmą, która będzie się specjalizować w różnych technologiach gazowych. (Parkiet)
LOTOS Grupa Lotos zwiększa wydobycie na Bałtyku. Prace na złożu B3 przynoszą efekty. Lotos Petrobaltic, firma zależna od Lotosu zajmująca się i wydobyciem ropy i gazu, jest coraz bliżej zakończenia prac rekonstrukcyjnych na bałtyckim złożu B3. (Parkiet)
TELEKOM. Telekomy szukają biznesowych zastosowań dla sieci 5G.Już wszystkie cztery sieci komórkowe w kraju angażują się we wsparcie startupów mających pomysł, do czego nowa technologia może się przydać firmom. (Parkiet)
GRUPAAZOTY Polimery Police mogą podrożeć. Hyundai Engineering, generalny wykonawca gigantycznego projektu Grupy Azoty, chce więcej pieniędzy i czasu. (Puls Biznesu)

Wybrane sygnały analizy technicznej

 

ATMGRUPA Układ 2 świec przypominający nieco wymową formację harami na dołkach korekty. Długi dolny cień w połączeniu z wysokim wolumenem ostatniej świecy może zapowiadać zwrot.
BENEFIT Akcje przetestowały i obroniły lokalne wsparcie na 760 zł, czemu towarzyszył wyraźnie rosnący wolumen.
BIOMEDLUB Od kilku sesji starcie byków i niedźwiedzi w rejonie dołka korekty ma miejsce na relatywnie wysokim wolumenie.
DEVELIA Kurs akcji od 3 sesji testuje wsparcie w rejonie 1,70-1,76 zł.
HANDLOWY Wysoki biały korpus (ale na przeciętnym wolumenie) oddala kurs od istotnego wsparcia na 35,30 zł.
MIRBUD Kurs akcji podchodzi do długoterminowego oporu na 2,71 zł, trwającej zwyżce kursu towarzyszy relatywnie wysoki wolumen.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.