Wyhamowanie zniżki wartości PLN

foto: pixabay

Bieżący tydzień prawdopodobnie będzie jednym z najgorszych tygodni dla polskiego złotego w historii. Notowania indeksu BOSSAPLN wczoraj po raz kolejny gwałtownie zniżkowały, schodząc poniżej poziomu 84 pkt. Są to już najniższe wartości indeksu od pierwszej połowy 2004 r. i poziom lokalnych minimów właśnie sprzed 16 lat.

Dzisiaj rano notowania indeksu BOSSAPLN delikatnie odbijają w górę, tworząc szansę na ustabilizowanie się sytuacji na tym wykresie pod koniec tygodnia. Faktycznie, sytuacja na globalnych rynkach nieco się uspokoiła, co sprawia, że również wartość polskiej waluty może być mniej chwiejna w najbliższym czasie.

Odreagowanie spadkowe widać na wykresie USD/PLN. Nie jest ono jednak wyraźnie – kurs tej pary walutowej nadal utrzymuje się wyraźnie powyżej poziomu 4,20, a dolar pozostaje mocny na globalnych rynkach (aczkolwiek warto mieć na uwadze fakt, że odreagowanie na USD/PLN pokryło się w czasie z odreagowaniem na EUR/USD).

Z kolei w przypadku kursu EUR/PLN na razie dzisiejsza sesja przynosi powrót do zwyżek, a notowania przekraczają 4,56.

Piątek jest dniem o niezbyt obficie wypełnionym kalendarzu danych makro. W Polsce warto zwrócić uwagę na ważne dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej, które pojawią się o godzinie 10:00.

Niemniej, dane te mogą mieć niewielkie przełożenie na wartość złotego, ponieważ polska waluta jest obecnie uzależniona w dużej mierze od nastrojów na globalnym rynku – i to one będą dyktować sytuację także na koniec bieżącego tygodnia.

USD/PLN - dane dzienne

Notowania USD/PLN – dane dzienne

EUR/PLN - dane dzienne

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska, BossaFX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.