Wyhamowane umocnienia PLN, rynek czeka na PMI

foto: NBP

Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi podtrzymanie korekty na eur/usd (odbicia dolara), co powinno podbić scenariusz lekkiej korekty również na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4111 PLN za euro, 3,7447 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,9078 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9010 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,264% w przypadku obligacji 10-letnich.

Pierwsze godziny obrotu w nowym tygodniu przynoszą spadek kwotowań eurodolara do 1,1740 USD wobec niedawnych 1,19 USD. Ruch korekcyjny na głównej parze wynika z odbicia, wyraźnie przecenionego ostatnio, dolara. Głównym tematem pozostaje kwestia koronawirusa w USA i obniżenia perspektyw tamtejszego odbicia gospodarczego. Dodatkowo spadające rentowności długu (USA) nie pomagają dolarowi. Wedle danych CFTC rynek pozostaje spozycjonowany na dalszą słabość dolara, co generuje oczywiście klasyczną możliwość rynkowego „squeez’u” w przypadku zainicjowania ruchu przeciwstawnego. Lokalnie PLN nie notuje istotniejszych zmian. Podtrzymana zostaje jednak teza, iż umocnienie PLN zostało wyhamowane, a ewentualna korekta na eurodolarze powinna skutkować także ruchem deprecjacyjnym na PLN.

Poniedziałek będzie dniem spod znaku wskazań przemysłowych indeksów PMI za lipiec. W przypadku Polski rynek spodziewa się podbicia wskaźnika do kluczowej granicy 50 pkt.

Z rynkowego punktu widzenia na USD/PLN widocznym jest, iż rynek nie „ma chęci” do zejścia poniżej 3,70 PLN. W połączeniu z układami na CHF/PLN czy EUR/PLN podtrzymuje to scenariusz korekty wzrostowej na parach.

usd

eur

chf

Konrad Ryczko
Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.