Komentarz PLN: Złoty mocniejszy, ale w ramach konsolidacji

foto: flickr, zasoby NBP

Notowania polskiego złotego już od ponad dwóch tygodni poruszają się w konsolidacji. Obrazuje to wykres indeksu BOSSAPLN, którego wartość od końcówki lipca oscyluje w rejonie 89,50-90,00 pkt.

Sytuacja na rynku polskiego złotego nadal jest w dużej mierze odzwierciedleniem zmian wartości eurodolara, który także od około dwóch tygodni konsoliduje. W szerszej perspektywie, wynika to naturalnie z rozwoju sytuacji na rynku amerykańskiego dolara, który co prawda ostatnio wyhamował zniżkę, jednak wciąż nie ma sił do wyraźnego odbicia w górę.

To ostatnie spostrzeżenie można odnieść chociażby do poruszania się notowań USD/PLN. Pod koniec lipca spadek kursu amerykańskiego dolara w relacji do polskiego złotego wyhamował w okolicach 3,70 i od tamtej pory nie schodzi istotnie poniżej tej bariery. Jednocześnie, notowania USD/PLN nie zdołały wykroczyć znacząco ponad 3,75, co pokazuje, że potencjał do zwyżki jest ograniczony. Od wczoraj zresztą wartość USD/PLN spada, dzisiaj rano schodząc poniżej 3,72.

Na wykresie EUR/PLN strony popytowa i podażowa są jeszcze mocniej zrównoważone. Kurs tej pary walutowej już od trzech tygodni porusza się w wąskim kanale w rejonie 4,39-4,41. Dzisiaj rano notowania EUR/PLN oscylują w okolicach 4,40.

Dzisiaj w Polsce o 14:00 opublikowane zostaną dane dotyczące bilansu płatniczego, jednak prawdopodobnie nie wpłyną one istotnie na wartość złotego. Istotniejsze mogą okazać się doniesienia z szerokiego rynku, np. dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą przełożyć się na wartość USD.

 

Notowania BOSSAPLN - dane dzienne

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

 

Notowania USD/PLN - dane dzienne

Notowania USD/PLN – dane dzienne

 

Notowania EUR/PLN - dane dzienne

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.