Srebro daje dwukrotnie większe zyski niż złoto

SONY DSC

Cena srebra rosła dwukrotnie szybciej niż złota. Inne metale szlachetne nie dawały zysków ponieważ popyt na nie w dużo mniejszym stopniu ma charakter inwestycyjny.

Złoto kosztuje 1 950 USD za uncję, po ostatnich 12 miesięcy stopa zwrotu z takiej inwestycji wynosiła 24 proc. Natomiast cena srebra to 28 USD za uncję, a roczna stopa zwrotu to 41 proc. i była w ostatnich tygodniach nawet dwukrotnie wyższa niż dla złota.

– Przy cofnięciu cen na metale szlachetne srebro zachowuje się jednak lepiej niż złoto – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Natomiast w porównaniu do sytuacji sprzed pandemii ceny srebra są wyższe o ponad 50 proc.

Na rynku jest sporo miejsca na wzrost cen tego metalu. Obecna cena srebra jest nadal daleka od historycznych szczytów, gdy za srebro płacono w okolicach 50 USD za uncję.

Ceny srebra przestały jednak gonić ceny złota, co było bardzo wyraźne w czerwcu czy lipcu.

– W dłuższym terminie oczekuję, że srebro będzie drożeć, a ważna jest tu relacja cen złota do srebra, która obecnie jest w granicach 70-75 pkt., natomiast historyczna średnia to 60 pkt. – wyjaśnia ekspert XTB.

Natomiast w przypadku pozostałych metali szlachetnych, a więc palladu i platyny, zmienność cenowa jest niewielka. Jest to związane z tym, że na te dwa metale popyt ma charakter zdecydowanie przemysłowy, gdy dla srebra i złota o wiele istotniejszy jest popyt inwestycyjny. Po 12 miesiącach cena platyny jest niższa o ponad 6 proc.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.