Spokojny początek tygodnia na rynkach, Dzień Martina Luthera Kinga w USA

Pozytywny początek 2020 r. obserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu zarówno na rynkach amerykańskich, jak i europejskich. Stoxx 600 ustanowił nowy rekord, podczas gdy niemiecki DAX cofnął się przed szczytem sprzed 2 lat, blisko poziomu 13 600.Dobry sentyment wydaje się być wynikiem szeregu czynników, w tym lepszych niż oczekiwano danych gospodarczych, a także osłabienia napięć handlowych między USA i Chinami, po podpisaniu I fazy umowy handlowej. Ponadto lepsze niż oczekiwano raporty o zyskach z amerykańskich banków i innych międzynarodowych korporacji zapewniły wystarczający zastrzyk optymizmu, aby popchnąć rynki akcji w górę.

Nie oznacza to jednak, że całkowicie zniknęły obawy, o czym świadczyć mogą notowania złota, wyraźnie pokazujące proces dywersyfikacji portfela ze strony inwestorów. Mimo to dane gospodarcze z Chin z zeszłego tygodnia, przed rozpoczęciem chińskiego Nowego Roku, który nastąpi pod koniec tego tygodnia, wzbudziły oczekiwania, że chińska gospodarka przechodzi przemianę po spowolnieniu pod koniec 2019 r.

W tym tygodniu czekają nas spotkania banków centralnych – Banku Japonii, Kanady i Europejskiego Banku Centralnego. Oczekuje się, że najnowsze raporty PMI dla przemysłu i usług w styczniu z Niemiec i Francji wykażą ożywienie aktywności gospodarczej, które obserwowaliśmy pod koniec ubiegłego roku.

W ostatnich dniach funt jest pod presją spekulacji, że Bank Anglii może obniżyć stopy procentowe pod koniec tego miesiąca. Rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej z ubiegłego tygodnia pokazały, że konsumenci pozostawali w defensywie, pomimo zniesienia niepewności politycznej po wyborze nowego rządu. Spadek sprzedaży detalicznej drugi miesiąc z rzędu, wraz z innymi rozczarowującymi raportami gospodarczymi w tym miesiącu, wydaje się coraz bardziej przesuwać oczekiwania rynku w kierunku obniżki o 25 pb, obecnie z prawdopodobieństwem ponad 70%. Raporty PMI z tego tygodnia mogłyby wzmocnić te oczekiwania, jednak bardziej ostrożne głosy wskazywały na fakt, że wiele przyczyn spowolnienia pod koniec ubiegłego roku leżało u podstaw rosnącej niepewności politycznej i perspektywy dalszej blokady w tej dziedzinie, wraz z niewielką możliwością wyboru mniejszościowego rządu pracy. Jeśli odczyty PMI w tym tygodniu za styczeń wykażą odbicie aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym i usługowym, funt może gwałtownie odbić.

Ceny ropy są znów w centrum uwagi po dwóch tygodniach spadków, ponieważ niepokoje w Libii i Iraku spowodowały zakłócenia w dostawach. Blokada wojskowa w Libii, która spowodowała zamknięcie większości produkcji, spowodowała powrót cen do tygodniowych szczytów.

Wygląda na to, że piątkowe pozytywne zamknięcie rynków amerykańskich przełoży się na pozytywne otwarcie na rynki w Europie, jednak zmienność może być mniejsza z powodu zamknięcia Stanów Zjednoczonych na dzień Martina Luthera Kinga.

EURUSD – niepowodzenie w próbie wybicia 1,1170 w zeszłym tygodniu spowodowało spadki na euro w kierunku 50-dniowej MA z przełamaniem w kierunku 1,1040, gdzie znajduje się linia trendu poprowadzona z dołków przy 1,0878 z zeszłego roku.

GBPUSD – po zeszłotygodniowym nieudanym wybiciu 1,3120 możemy się spodziewać dalszego osłabienia. Wsparcie znajduje się przy linii trendu w okolicy 1,2960, poprowadzonej po dołkach z listopada od poziomu 1,2765. Wybicie 1,2950 otworzy drogę na 1,2870 area.

EURGBP – niepowodzenie w przełamaniu 0,8600 w zeszłym tygodniu spowodowało odbicie do poziomu 0,8470. Rynek musi wybić obecnie w którąś stronę, by dać sygnał do dalszego ruchu. Wzrost powyżej 0,8600, może skierować notowania na 0,8790.

USDJPY – dopóki znajdujemy się powyżej 109,70, perspektywa dalszych wzrostów w kierunku 110,70 nadal pozostaje otwarta. Poniżej 109,70 wsparcie znajduje się przy 109,20 oraz przy dołkach z ostatniego tygodnia 107,65.

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 10 punktów do7,684

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty do 13,530

CAC40 – otwarcie oczekiwane na poziomie 6,100

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – do osiągnięcia historycznych szczytów na niemieckim indeksie DAX brakuje już niewiele, jednak większość Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na tym rynku poprzez kontrakty CFD, nie wierzy w scenariusz wzrostowy. Pozycje krótkie posiada 65% z nich i stanowią one 66% wartości wszystkich pozycji utrzymywanych na tym rynku. Przed weekendem obie te wartości były jednak wyższe – odpowiednio o 2 i 3 punkty procentowe.

Złoto – pozycje Klientów CMC Markets na żółtym metalu wskazują na bardzo wyraźną rozbieżność co do ich oczekiwań. Wprawdzie wyraźnie dominują pozycje długie, które posiada obecnie 69% Klientów zainteresowanych tym instrumentem, a ich ilość zwiększyła się w ostatnich godzinach o 1 punkt procentowy, jednak pod względem wartości w zdecydowanej przewadze są rynkowe „niedźwiedzie”. Pozycje krótkie stanowią 54% wartości wszystkich pozycji otwartych na kontraktach na złoto i tylko dziś wartość ta zwiększyła się o 6 punktów procentowych.

Ropa Crude WTI –podobna rozbieżność i skok wartości widoczne są na kontraktach na Ropę Crude WTI. Większość Klientów CMC Markets utrzymuje na tym instrumencie pozycje długie, jednak stanowią one zaledwie 31% wartości pozycji otwartych na tym instrumencie. Pozycje krótkie zwiększyły swoją wartość o 9 punktów procentowych i stanowią obecnie 69% wartości pozycji utrzymywanych na tym surowcu.

Michael Hewson (Główny Analityk CMC Markets UK)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.