Walka o wybory w Wlk. Brytanii trwa, Fed w centrum uwagi

Niepewność polityczna w Wielkiej Brytanii wywierała wczoraj presję na notowania FTSE 100, a rozmowy o wyborach przed Świętami Bożego Narodzenia zachęciły traderów do wychodzenia z pozycji.  Wieczorem ogłoszono, że wybory parlamentarne odbędą się 12 grudnia. Partia Konserwatywna ma dobre wyniki w sondażach, a Partia Pracy Jeremy’ego Corbyna osiągnęła lepsze wyniki niż wielu się spodziewało w 2017 roku, co powoduje, że niektórzy inwestorzy pozostają ostrożni. W ciągu ostatnich kilku lat polityka w Wielkiej Brytanii została spolaryzowana i istnieją obawy, że trudne będzie osiągnięcie wyraźne większości w Westminster.

S&P 500 osiągnął wczoraj kolejny rekordowy poziom, jednak bycze nastroje wyhamowane zostały przez informację, że pierwsza faza umowy handlowej USA-Chiny może nie zostać podpisana w przyszłym miesiącu. Prezydent Trump ma spotkać się z Xi Jinping w Chinach na szczycie współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku w listopadzie. Administracja Trumpa powiedziała, że jeśli pierwsza faza nie zostanie podpisana, nie oznacza to, że nie poczyniono postępów. Spotkanie nadal będzie uważane za sukces, nawet jeśli etap pierwszy nie zostanie zakończony. Rynki giełdowe w Azji notowały spadki w związku z obawami o stan stosunków handlowych USA-Chiny. Trump chce, aby Chiny zwiększyły swoje zakupy rolnicze do 50 miliardów dolarów, jednak Pekin nie chce deklarować takich wydatków ani ram czasowych.

W centrum uwagi będzie dziś Rezerwa Federalna, ponieważ o godzinie 19:00 bank centralny ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Konferencja prasowa odbędzie się 30 minut później. Inwestorzy wyceniają prawdopodobieństwo obniżki o 25 punktów bazowych na 94%. Fed obniżył stopy procentowe w czerwcu i we wrześniu, ale to nie wystarczyło ani Trumpowi, ani rynkom. Stopa bezrobocia w USA znajduje się na poziomie 50-letniego minimum, a średnie zarobki przewyższają inflację, więc pracownicy otrzymują realny wzrost wynagrodzeń. Wydaje się więc dziwne, że amerykański bank centralny potencjalnie zamierza ponownie obniżyć stopy. W ostatnich miesiącach Fed mówił o dostosowaniu swojej polityki do danych. Produkcja i usługi zwolniły, ale wydaje się prawdopodobne, że trzy obniżki stóp w ciągu czterech miesięcy to dużo. Niezależnie od decyzji, konferencja prasowa będzie uważnie obserwowana.

O godz. 8:45 zostanie opublikowana francuska aktualizacja wydatków konsumenckich, a ekonomiści spodziewają się wzrostu o 0,1%, co byłoby poprawą w porównaniu do wyniku 0,0% w sierpniu. Stopa bezrobocia w Niemczech ma się utrzymać na stałym poziomie 5%. Raport zostanie opublikowany o godz. 9:55. Niemiecki CPI zostanie opublikowany o godzinie 14:00. Odczyt powinien ostygnąć do 0,8% z 0,9%. Raport ADP o zatrudnieniu w USA ma wynieść 120 000, co byłoby pogorszeniem w stosunku do odczytu 135 000 z września. Jednocześnie opublikowany zostanie wstępny odczyt amerykańskiego PKB w trzecim kwartale. Ekonomiści spodziewają się wyniku 1,6%. Bank of Canada ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych o godzinie 15:00. Bank ma utrzymać stopy na poziomie 1,75%. O godz. 15:30 zostanie opublikowany raport EIA. Oczekuje się, że zapasy ropy wzrosną o 729 000, a zapasy benzyny spadną o 2,3 miliona baryłek.

EURUSD – kurs rośnie od początku miesiąca i przełamanie w górę 1,2000 może doprowadzić nas do poziomu 1,1249. Przełamanie w dół otwiera drogę na 50-dniową MA przy 1,1036.

GBPUSD – para pozostaje w ostatnim dość agresywnym trendzie wzrostowym, a przełamanie 1,3000 może poprowadzić kurs w kierunku 1,3178. Spadki mogą skierować notowania na 200-dniową MA, przy 1,2712.

EURGBP – kurs wciąż znajduje się w trendzie spadkowym, a przełamanie poniżej 0,8575 może otworzyć drogę na 0,8471. Jeżeli utrzymamy się powyżej 0,8600, możliwy będzie retest 0,8786.

USDJPY – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 107,41, celem może być 109,31. Powrót poniżej 50-dniowej MA może skierować notowania na 106,48.

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 7,300.

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 34 punkty do 12,905.

CAC 40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 1 punkt do 5,739.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500 –  nastroje Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakcie na amerykański indeks S&P 500 pozostają niedźwiedzie: w tej chwili 73% wszystkich otwartych transakcjii na tym instrumencie to transakcje Sprzedaj, o 1 punkt procentowy niżej niż odczyt z wtorku. Po stronie wartości: 68% to pozycje krótkie i tu odnotowano spadek o 2 punkt procentowe w stosunku do wczoraj.

Germany 30 –  również Klienci CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie na niemiecki indeks DAX również pozostają nastawieni spadkowo: pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Sprzedaj stanowią 67% (spadek o punkt w stosunku do wczoraj), a po stronie wartości transakcji, pozycje krótkie stanowią 77% (jednopunktowy spadek w stosunku do ostatniego odczytu we wtorek).

EUR/USD – nastroje Klientów posiadających otwarte pozycje na ten parze walutowej stały się mocno podzielone: ilościowo wciąż nieznacznie pozycje Kup, w tym momencie stanowią 54% (wzrost o 3 punkty w stosunku do wtorku). Pod względem wartości otwartych transakcji, pojawiła się natomiast niewielka dominacja pozycji krótkich, które w chwili obecnej stanowią 52% (wzrost o 2 punkty).

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.