Rola Polski w globalnej polityce klimatycznej

foto: pexels

Polska, jako członkini Unii Europejskiej, może mieć znaczący wpływ na globalną politykę klimatyczną. Chociaż emisja dwutlenku węgla przez nasze państwo jest w skali światowej nieznaczna, jako część Unii możemy tworzyć rozwiązania i podejmować decyzje, które zmieniają globalną politykę klimatyczną.

Szczególnie, że Unia Europejska prowadzi najbardziej ambitną politykę klimatyczną na świecie – stawiając przed państwami członkowskimi wyzwania prowadzące do transformacji energetycznej na naszym kontynencie. Polscy przedsiębiorcy dobrze odnajdują się w tych międzynarodowych ruchach, proponując nowe rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej i ograniczenia emisji CO2. A dzięki naszemu członkostwu w Unii głos naszych przedsiębiorców i polityków może być globalnie słyszalny.

– Polska i inne kraje Unii Europejskiej mogą zabiegać o globalne porozumienie, które w sposób efektywny pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla – powiedział serwisowi eNewsroom Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.

Jednym z rozwiązań promowanych przez Polskę, jest podatek od emisji dwutlenku węgla – nałożony na przykład na produkty importowane do Unii. To rozwiązanie było proponowane w Szwecji, a Polacy podchwycili tę inicjatywę. Dzięki temu coraz śmielej mówią o niej najwięksi gracze w dyskusji o polityce klimatycznej. Polska najpewniej nie narzuci standardów dyskusji o zmianie klimatu, ani nie wypromuje jedynego słusznego rozwiązania – ale może mieć ważny udział w całym procesie – ocenia Jakóbik.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.