Rodzinna wigilia kosztuje 1 172 zł, a co najchętniej kupujemy w prezencie?

foto: jeshoots

Polacy wydali na wigilijne prezenty o prawie 14% więcej niż przed rokiem. Rodzinna wigilia z udziałem dziesięciorga osób kosztować będzie 1 172 zł. Co kupujemy w prezencie, to sprawdzono na podstawie 2,3 mln zakupów.

– Bazując na danych pochodzących z największego serwisu aukcyjnego, oszacowaliśmy, że na przeciętny upominek dla dziecka Polacy wydali bez mała 118 zł (o trzy złote więcej niż przed rokiem), dla porównania pojedynczy prezent dla osoby dorosłej pochłaniał prawie 90 złotych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Turek, analityk Open Finance. – To bardzo duży wzrost, bo jeszcze rok temu na taki upominek wydawaliśmy przeciętnie 75 złotych.

Są to średnie wyciągnięte na podstawie ponad 2,3 milionów transakcji najpopularniejszymi w tym roku prezentami. Jeśli więc założymy, że do stołu zasiądzie 10 osób, to obdarować należałoby 9 z nich (w tym 2 dzieci). To oznacza wydatek rzędu 863 złotych – o 13,9% więcej niż rok temu (757 zł).

Pod choinką znajdziemy najwięcej rzeczy przydatnych w domu i ogrodzie. W tej kategorii niekwestionowanymi liderami są zestawy pościeli, ręczniki i zasłony. Bardzo popularne są też golarki, prostownice, słuchawki, filtry do wody, blendery, tostery, myjki ciśnieniowe i parownice.

Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych upominków swoje miejsce znalazły produkty pomagające dbać o urodę. Dalej mamy narzędzia (zestawy kluczy nasadowych, śrubokrętów itd.), elektronikę (telefony, głośniki, słuchawki, ale też długopisy 3D), ale też sprzęty do ćwiczeń, masażu, odżywki dla sportowców czy maski antysmogowe.

Jeśli chodzi o ciekawostki, to dopiero na 6 miejscu wśród najpopularniejszych kategorii znajdujemy odzież obuwie i dodatki. Nie chodzi tu jednak o osławione skarpetki. Przed świętami w tej kategorii najpopularniejsze są portfele, portfele i jeszcze raz portfele. Znacznie rzadziej Polacy kupowali na ostatniej prostej przed Wigilią szaliki, rękawiczki, czapki, paski do spodni czy bieliznę.

– Cieszyć może też w miarę wysoka nota gier, w których komputerowe produkcje wcale nie są aż tak dominujące. To przede wszystkim gry planszowe – mówi B.Turek. – Martwi za to fakt, że pomimo często powtarzanych przez Polaków deklaracji, że na prezent kupują książki, tak naprawdę robią to bardzo rzadko. Książki i filmy są mniej popularnym gwiazdkowym prezentem niż wcześniej wspomniane gry.

Niezmiennie na stole wyląduje też 12 tradycyjnych potraw. Ceny półproduktów sprawdzone zostały w 5 dużych supermarketach. Wynik? 41 produktów potrzebnych do przygotowania tradycyjnej wieczerzy kosztowałoby przeciętnie 310 złotych. To o 15 zł mniej niż przed rokiem.

Open Finance w tych wyliczeniach przyjmuje, że wszystkie wigilijne potrawy przygotowywane są samodzielnie. Sprawdzono więc w 5 dużych sieciach handlowych jaki byłby koszt zakupu niezbędnych 41 produktów. Na stół trafić mają: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, karp, dwa rodzaje śledzia, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem i miodem, sernik, piernik, makowiec i kompot z suszu. Pomijamy przy tym mniej tradycyjne słodzone napoje, czy produkty, które trafią na stół w pierwszy i drugi dzień Świąt. Zakładano ponadto zakup po jednym upominku dla każdego z siadających z nami do wieczerzy członków rodziny (9 osób). Przyjęliśmy – bazując na statystykach GUS – że w takiej grupie osób powinna być dwójka dzieci. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dużo kosztować mogą te prezenty sprawdzono wyniki ponad 32 tysięcy aukcji najpopularniejszych w swoich kategoriach, na których sprzedano ponad 2,3 miliona przedmiotów wartych prawie 220 milionów złotych. Uwzględniając przy tym koszty wysyłki, mogliśmy sprawdzić nie tylko jak dużo pieniędzy Polacy wydają na prezenty, ale też co na chwilę przed Wigilią cieszyło się popularnością wśród kupujących, czyli też czego możemy spodziewać się pod choinką w bieżącym roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.