Po ubiegłotygodniowej przecenie, notowania złota w bieżącym tygodniu powracają do zwyżek. Tym samym, cena kruszcu odbiła się w górę od okolic 1700 USD za uncje i obecnie porusza się w rejonie 1720 USD za uncję.
Awersja do ryzyka sprzyja wzrostom cen złota, jednak zwyżka wartości amerykańskiego dolara działa w przeciwną stronę – hamuje potencjał notowań kruszcu do zwyżek. Niemniej, w ogólnym ujęciu notowania złota powinny być wspierane przez niepewność dotyczącą sytuacji w globalnej gospodarce oraz widmo najgorszej recesji od czasów Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX w.
Tymczasem wczoraj pojawiły się dane pokazujące, że eksport złota ze Szwajcarii do Stanów Zjednoczonych w marcu wzrósł do 43,2 ton. To znacząco wyższy miesięczny wynik niż kiedykolwiek w historii. Dla porównania, w lutym eksport ten wyniósł zaledwie 361 kilogramów. Eksport złota ze Szwajcarii do USA w marcu był równoważny z eksportem z 40 wcześniejszych miesięcy.
Ogromny wzrost zapotrzebowania na złoto w USA wynikał głównie z obaw o możliwy późniejszy niedostatek surowca w fizycznej formie w obliczu zamykania się niektórych hut złota podczas trwającej pandemii koronawirusa. W Nowym Jorku, gdzie złotem handluje się na giełdzie COMEX, panowały obawy, że w skarbcach może nie wystarczyć złota, by pokryć najbliższe serie kontraktów.
Szwajcaria to kluczowe centrum handlu złotem, nie tylko w Europie, lecz na całym świecie. Kupowany przez Amerykanów kruszec w pewnym stopniu zniwelował spadek eksportu złota ze Szwajcarii do krajów azjatyckich.
Notowania złota – dane dzienne
BOSSA FX
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis