Komentarz surowcowy – złoto, pallad 31.10.2019

ZŁOTO

Cena złota w górę po cięciu stóp procentowych w USA.

Wczorajsza sesja na rynku złota była emocjonująca – zgodnie z oczekiwaniami. Inwestorzy na rynku tego kruszcu wyczekiwali bowiem na jedno z kluczowych wydarzeń bieżącego tygodnia i całego miesiąca, a mianowicie na decyzję Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.

Fed nie zaskoczył i obciął stopy o 25 punktów bazowych. Niemniej, równie ważnym, a być może nawet ważniejszym komunikatem, była sugestia ze strony prezesa Fed, Jerome Powella, dotycząca wstrzymania dalszych cięć stóp procentowych. Według szefa Fed, amerykańska gospodarka jest obecnie w całkiem dobrej kondycji, a nadzieje na wypracowanie porozumienia z Chinami dodatkowo zwiększają optymizm. W takiej sytuacji Fed zapewne poczeka na dalszy rozwój wydarzeń przed podejmowaniem kolejnych decyzji na temat zmiany stóp procentowych.

Pierwszą reakcją na informacje ze strony Fed był wzrost wartości amerykańskiego dolara oraz spadek cen złota, jednak ten stan nie trwał długo. Notowania USD szybko zawróciły na południe, pomagając złotu odbić się w górę od poziomu 1483 USD za uncję i zbliżyć się na koniec dnia do okolic 1500 USD za uncję. Dzisiaj rano notowania kruszcu przekraczają już tę barierę.

Notowania złota – dane dzienne

Z technicznego punktu widzenia, powrót cen złota ponad poziom 1500 USD za uncję jednak nadal niewiele zmienia. Dopiero pokonanie oporu w rejonie 1520 USD za uncję będzie sygnałem siły strony popytowej na rynku złota. Tymczasem obecnie cena kruszcu nadal jest narażona na pozostawanie w konsolidacji, a nawet pod presją spadkową, zwłaszcza jeśli notowania amerykańskiego dolara wzrosną np. na skutek potencjalnego porozumienia z Chinami.

PALLAD

Notowania palladu powyżej 1800 USD za uncję.

O ile na rynkach większości metali szlachetnych bieżący tydzień przynosi na razie konsolidację i brak wyraźnego kierunku, na rynku palladu hossa trwa w najlepsze. O ile ceny złota, srebra czy platyny mają problemy z dotarciem do tegorocznych maksimów, notowania palladu pną się w górę w najlepsze, osiągając kolejne historyczne rekordy. Obecnie cena palladu przekroczyła kolejną psychologiczną barierę – poziom 1800 USD za uncję.

Obecnie cena palladu przekroczyła kolejną psychologiczną barierę – poziom 1800 USD za uncję. Trend wzrostowy trwa, a notowania tego kruszcu nie mają obecnie istotnych poziomów oporu ze względu na poruszanie się na szczytach wszech czasów.

Zwyżkom cen palladu nieustannie sprzyjają fundamenty tego rynku. Popyt ze strony branży samochodowej nadal jest silny (pallad jest wykorzystywany przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych), a podaż nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem. W 2019 roku już po raz dziesiąty z rzędu na globalnym rynku palladu ma pojawić się deficyt.

Notowania palladu – dane dzienne


 

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

d.sierakowska@bossa.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.