Raport rynku akcji GPW 22.04.2020

foto: flickr, GPW

Wybrane wydarzenia w spółkach

 

ENERGA Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 8,35 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez PKN Orlen SA.
KERNEL Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,25 USD na akcję.
KETY Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2020 roku.
SECOGROUP, TIM, TOWERINV Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2019 rok.

 

Wybrane komunikaty ze spółek

 

CELON PHARMA Zarząd Celon Pharma rekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy za 2019 rok w kwocie 3,6 mln zł, czyli 0,08 zł na akcję – poinformowała grupa w komunikacie.
CIGAMES CI Games szacuje, że gra Sniper Ghost Warrior Contracts powinna uzyskać rentowność w ciągu najbliższych miesięcy, najpóźniej w trzecim kwartale – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

 

FAMUR 1) Grupa Famur zanotowała w 2019 roku 249 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 13 proc. Rdr – podała spółka w raporcie rocznym. Wcześniej grupa szacowała zysk na ok. 253 mln zł. Spółka spodziewa się pogarszania sytuacji biznesowej grupy w kolejnych kwartałach tego roku. Szacuje, że przychody w 2020 r. będą niższe niż zakładano.

2) Zarząd Famuru, biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, rekomenduje niewypłacanie dywidendy za 2019 r. – podała spółka w komunikacie.

 

GPW Zarząd GPW, w związku ze stanem epidemii, zdecydował o czasowym odstąpieniu od zawieszania notowań i nakładania kar regulaminowych w przypadku opóźnienia w publikacji raportów za 2019 r. i pierwszy kwartał 2020 r. przez spółki notowane na rynkach NewConnect i Catalyst – podała Giełda w komunikacie prasowym.

 

KREC Krynicki Recykling obserwuje kilkukrotnie większe zapotrzebowanie na szkło bezbarwne i spodziewa się utrzymania tego trendu w kolejnych kwartałach – poinformowali przedstawiciele zarządu podczas wtorkowej wideokonferencji. W planach spółki jest uruchomienie drugiej zmiany w zakładzie w Czarnkowie oraz prace nad zwiększaniem konwersji surowca na produkt.

 

KRUK Kruk zdecydował o ustaleniu VII programu emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 700 mln zł, w ramach którego spółka może emitować publiczne obligacje – poinformował Kruk w komunikacie.
MOSTALWAR Mostostal Warszawa liczy w tym roku na dalszy wzrost portfela zamówień i co najmniej utrzymanie wyników finansowych – poinformował prezes Miguel Angel Heras Llorente. Jak dodał, wyzwaniem będą skutki epidemii koronawirusa.

 

PEKAO 1) Bank Pekao nie obserwuje pogorszenia jakości portfela kredytowego, koszty ryzyka w I kwartale mogą być nieco większe niż 0,5 proc. – poinformował PAP Biznes wiceprezes banku Tomasz Kubiak. Ocenił, że cele finansowe banku ze strategii są nie do zrealizowania w tym roku, jego zdaniem banki już w wynikach I kwartału będą tworzyły pierwsze odpisy kredytowe na koronawirusa.

2) Zarząd Pekao rekomenduje walnemu zgromadzeniu, aby 562,4 mln zł (ok. 25 proc.) z zysku za 2019 rok przeznaczyć na kapitał rezerwowy, a pozostałą część w kwocie 1.685,1 mln zł (ok. 75 proc.) zostawić niepodzieloną – poinformował bank w komunikacie.

 

PEPEES Walne zgromadzenie Przedsiębiorstwa Przemysłu Spożywczego Pepees zdecydowało, by spółka wypłaciła w formie dywidendy za 2019 rok 11,4 mln zł, czyli 0,12 zł na akcję – podała spółka w komunikacie.
PGNIG Szacowany wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez grupę PGNiG w I kwartale 2020 r. wyniósł 10,6 mld m sześc. Wobec 9,9 mld m sześc. W analogicznym okresie roku poprzedniego – podała spółka w komunikacie.
PKNORLEN 1) PKN Orlen przesunął termin publikacji raportu za pierwszy kwartał 2020 roku z najbliższego czwartku, 23 kwietnia, na środę, 6 maja – poinformowała spółka w komunikacie.

2) PKN Orlen na koniec I kwartału miał 1.796 stacji paliw wobec 1.800 na koniec 2019 roku – podał POPiHN.

 

POLWAX Polwax zdecydował o dokonaniu odpisu aktualizującego wartość aktywów w kwocie 77,2 mln zł. Spółka szacuje, że strata netto w 2019 roku wyniosła 55,6 mln zł wobec 17,6 mln zł zysku netto przed rokiem.
PROKETKOR Protektor planuje rozszerzyć swoją działalność o nowe produkty w postaci masek ochronnych i medycznych – poinformowała spółka w komunikacie. Nakłady inwestycyjne na uruchomienie nowej produkcji Protektor szacuje na około 2 mln zł netto.

 

PZU Zarząd PZU rekomenduje walnemu zgromadzeniu, aby 2.643,7 mln zł z zysku za 2019 rok przeznaczyć na kapitał zapasowy, a kwotę 7,3 mln zł na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – poinformowała grupa.

 

TEN SQUARE GAMES Maciej Popowicz, prezes Ten Square Games, nie będzie ubiegał się o wybór do zarządu spółki w następnej kadencji – podała spółka w komunikacie. Przewodniczący rady nadzorczej Maciej Zużałek zrezygnował z pełnionej funkcji i zamierza kandydować na stanowisko prezesa zarządu następnej kadencji.

 

ZYWIEC Strata netto Grupy Żywiec przypadająca na akcjonariuszy jednostki dominującej w I kwartale 2020 roku wyniosła 34,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej Żywiec miał zysk w wysokości 6,5 mln zł rok – podała spółka w raporcie.

 

Przegląd prasy

 

AUTOMOTIVE Branża szykuje się do wznowienia produkcji. Najpierw ruszą zakłady wytwarzające części i komponenty, potem fabryki samochodów. Rozmrażanie polskiej motoryzacji zacznie się w przyszły poniedziałek. /Rz/

 

BANKI 1) Banki już ostrzegają przed gorszymi wynikami. Rosnące odpisy kredytowe i niższy wynik z odsetek będą głównymi czynnikami drenującymi zyski sektora. Wpływ będą miały też sprawy z przeszłości. /Parkiet/

2) Złożono ponad 700 tys. wniosków osób fizycznych i firm w sprawie przesunięcia rat. Przypadków odmowy było niewiele – klienci zgłosili w sumie niecałe 3 tys. reklamacji w tej sprawie. Łącznie wartość odroczonych rat to ponad 42 mld zł. Tyle zostało w kieszeniach klientów – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. /DGP/

3) Kilka banków flirtuje z dywidendą. Nadzór bankowy nie życzy sobie w 2020 r. wypłat dla akcjonariuszy. Ale mBank, PKO BP, Santander i Pekao mają, bądź szybko mogą mieć, zaskórniaki mogące istotnie zwiększyć przyszłe dywidendy. /PB/

 

BUDOWNICTWO Budownictwo odporne na koronawirusa. Branża ma ponad 1,2 mld zł długu, ale generalnie trzyma się dobrze. Zaburzenia płynności grożą głównie podwykonawcom. /PB/
ASSECOPOL Plany, jakie sporządziliśmy pod koniec 2019 r. na ten rok, w dużej mierze są już nieaktualne. Pierwszy kwartał oceniam jako bardzo przyzwoity, (…) natomiast jeśli chodzi o drugi i trzeci kwartał, to trzeba już planować biznes w zupełnie innej rzeczywistości – mówi prezes Asseco Poland Adam Góral. W całej grupie nie planujemy cięć. Wypłacamy wynagrodzenia według wcześniejszych ustaleń – dodaje. /Rz/

 

FAMUR Famur oczekuje spadków. Największa spółka węglowa już zapowiedziała zamrożenie niektórych inwestycji. Dla firm pracujących dla kopalń oznacza to koniec tłustych lat. /Parkiet/

 

FORTE Optymistyczny scenariusz jest taki, że rok zamkniemy z 70 proc. zeszłorocznej sprzedaży. Uznałbym to za sukces – mówi Maciej Formanowicz, prezes Fabryk Mebli „Forte”. Im dłużej potrwa recesja, tym trudniej będzie utrzymać zatrudnienie. Dziś nie planujemy zwolnień grupowych, ale będę się musiał nad takim ruchem poważnie zastanowić, jeśli przestój potrwa dłużej – dodaje. /PB/

 

LPP Robimy wszystko, by uchronić się przed decyzją o zwolnieniach grupowych. Na razie jesteśmy na dobrej drodze – mówi wiceprezes LPP Przemysław Lutkiewicz. Rosnący udział sprzedaży e-commerce oznacza duże wyzwania w transporcie. Długofalowo można spodziewać się zmiany podejścia w lokowaniu produkcji i przenoszenia jej bliżej kluczowych rynków zbytu. Dziś jest jednak jeszcze za wcześnie, aby ocenić, jaką strategię przyjmą firmy – dodaje. /DGP/

 

PEKABEX Pekabex z zapełnionym portfelem. Producent prefabrykatów z betonu sprawnie pozyskuje zlecenia, znaczna dywersyfikacja i wysoki poziom gotówki to dobra poduszka na czas spowolnienia. Przydałyby się jednak inwestycje publiczne stymulujące rynek. /Parkiet/

 

 

Wybrane sygnały analizy technicznej

 

AMBRA Układ świec przypominający wymową formację objęcia bessy na rosnącym wolumenie.
ACAUTOGAZ Wysoki czarny korpus sprowadza kurs na nowe minima cenowe.
BOGDANKA Formacja objęcia bessy na szczytach odbicia.
INTERAOLT Formacja objęcia bessy na szczytach odbicia.
MILLENNIUM Akcje naruszyły ostatni dołek na 2,91 zł.
OTMUCHOW Wysoki biały korpus na skokowo rosnącym wolumenie rozkręca odbicie.
PCCROKITA Formacja objęcia bessy na szczytach odbicia.
POLIMEXMS Strona podażowa przełamała wsparcie na 2,01 zł, co może oznaczać nawet ponowny test dołka na 1,15 zł.
RAFAKO Układ dwóch świec na szczytach odbicia przypominający wymową formację harami.
SANOK Formacja objęcia bessy na szczytach odbicia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.