Raport Rynek Akcji

foto: GPW

Eskalacja obaw o relacje handlowe Stanów Zjednoczonych i reszty świata, w szczególności Chin, przyniosła wczoraj spadki na parkietach europejskich, czego efektem było oddanie przez WIG całości zwyżki ze wtorku. Czynnikiem specyficznym dla naszego rynku, dodatkowo ciążącym sentymentowi, był zaskakująco niski odczyt inflacyjny flash za marzec (+1,3% rdr vs. konsensus +1,7% rdr), czego efektem była słaba sesja na bankach (indeks sektorowy, WIG-Banki, spadł o 1,9%). Słabnąca inflacja, która drugi raz z rzędu plasuje się poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego NBP (1,5%), uzasadnia gołębie nastawienie RPP w obszarze polityki monetarnej i oddala perspektywę pierwszej w cyklu podwyżki stopy procentowej (a wyższe stopy wspierają marże odsetkowe banków). Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniła się m.in. VISTULA, po ciepło przyjętym raporcie sprzedażowym za marzec (wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o ok. 21,2% rdr, tj. powyżej dynamiki za cały I kw. br., która wyniosła ok. +17,8% rdr; skonsolidowana marża ze sprzedaży w marcu 2018 r. była jednak niższa o ok. 1,9 p.p. rdr – dla danych za cały I kw. br. spadek marży w ujęciu rdr wyniósł nieco mniej, bo 1,6 p.p.).

Na Wall Street spadkowa pierwsza faza wczorajszej sesji, jednak następnie do głosu doszła strona popytowa i ostatecznie główne indeksy zakończyły dzień na solidnych plusach – ze strony Białego Domu pojawiają się sygnały sugerujące otwartość na negocjacje ze stroną chińską ws. relacji handlowych obu krajów, co może wspierać sentyment rynkowy na dzisiejszej sesji.

Po zamknięciu wczorajszej sesji GRUPA AZOTY opublikowała szacunki wybranych wyników finansowych za 2017 r. W ujęciu skonsolidowanym, szacunkowe przychody wyniosły 9,617 mld zł (blisko średniej z prognoz analityków zebranych przez PAP Biznes, na poziomie 9,58 mld zł), EBITDA wyniosła 1,187 mld zł (oczyszczona o zdarzenia jednorazowe: 1,262 mld zł) przy średniej z prognoz na poziomie 1,25 mld zł, zaś zysk netto: 489 mln zł (vs. 513,7 mln zł w średniej z prognoz).

W kalendarium na dziś uwagę zwracają m.in. odczyty wskaźników PMI dla sektorów usługowych w wybranych gospodarkach oraz dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.