Raport rynek akcji GPW

foto: GPW

Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem niewielkich zmian na większości głównych rynków – na parkietach europejskich, w tym na rynku krajowym, przeważały lekkie wzrosty, parkiety amerykańskie z kolei zanotowały umiarkowaną zniżkę. Ryzyko geopolityczne związane z sytuacją w Syrii uległo przez weekend co prawda, jak się wydaje, eskalacji (poprzez atak rakietowy koalicji pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych na wybrane cele), aczkolwiek reakcja Rosji jest na chwilę obecną raczej stonowana, w związku z czym nastroje rynkowe dziś o poranku są (spoglądając na notowania parkietów azjatyckich, złota czy pary walutowej USDJPY) póki co raczej stabilne.

Opublikowany w piątek wstępny odczyt wskaźnika sentymentu amerykańskich konsumentów (Indeks Uniwersytetu Michigan) rozczarował (97,8 vs. konsensus 100,5) i jednocześnie spadł z najwyższych poziomów od stycznia 2004 r., które zanotowano w marcu. Jako powód wskazuje się na obawy konsumentów związane z protekcjonistyczną polityką Donalda Trumpa. W kraju, finalny odczyt inflacyjny był zgodny z odczytem flash. Pozytywna informacja dla krajowego długu i złotego napłynęła w godzinach wieczornych czasu polskiego – agencja ratingowa S&P podwyższyła w górę perspektywę krajowego ratingu (ze stabilnej do pozytywnej).

Węglowe spółki górnicze – JSW i Bogdanka zaprezentowały wyniki operacyjne, a w przypadku tej drugiej także wstępne wyniki finansowe za I kw. br. W przypadku JSW wielkości produkcyjne zarówno węgla koksowego, jak i koksu były wyższa niż w ubiegłym roku (także sprzedaż węgla ogółem; spadła o kilka procent za to produkcja najmniej marżowego węgla energetycznego, szczegóły w Wybranych Komunikatach). Bogdanka z kolei poinformowała o występowaniu w pierwszych dwóch miesiącach roku problemów natury geologicznej i hydrogeologicznej, które skutkowały znacząco niższą produkcją węgla handlowego (o ok. 13% r/r). Z końcem lutego trudności te jednak zostały przezwyciężone i spółka podtrzymała plany całorocznej produkcji na 2018 rok na poziomie 9 mln ton. Wyniki finansowe wg wstępnych danych będą jednak za I kw. znacznie poniżej poziomów ubiegłorocznych (na wynik netto dodatni wpływ miało zdarzenie jednorazowe w postaci ujęcia w księgach wyniku ostatecznego rozliczenia ugody zawartej pomiędzy spółką a konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A. oraz Acciona Infraestructuras).

Getback – notowania akcji spółki zameldowały się w piątek na nowych minimach po wcześniejszej informacji o spadku zaangażowania poniżej 5% największego z mniejszościowych akcjonariuszy – Nationale-Nederlanden OFE i braku nowych informacji w zakresie „dopiętych” źródeł finansowania. W dniu dzisiejszym spółka poinformowała o zaangażowaniu w rozmowy dot. finansowania z PKO BP i Polskim Funduszu Rozwoju („PFR”) – które – jak podaje PAP – zostały następnie szybko zdementowane zarówno przez PFR, jak i PKO BP, co nie stawia spółki w najlepszym świetle. Poprzednie informacje ze spółki o licznych zainteresowanych finansowaniem/dokapitalizowaniem także nie znalazły póki co swojego szczęśliwego finału (wyjątek – umowa pożyczki z większościowym akcjonariuszem na 50 mln zł z opcją rozszerzenia na 85 mln zł z 4 kwietnia tego roku). Jutro odbędzie jeszcze się kontynuacja już dwa razy przerywanego NWZA spółki w celu upoważnienia zarządu do emisji do 50 mln akcji (vs. 100 mln akcji dotychczas wyemitowanych plus zgoda Walnego przed przerwaniem obrad na emisję 20 mln bez jednej akcji).

W kalendarium na dzisiejszą sesję uwagę zwraca odczyt inflacji bazowej z krajowej gospodarki oraz dynamika sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. /Paweł Szewczyk, Zbigniew Obara/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.