Raport rynek akcji

foto: flickr, GPW

Wtorek przyniósł lekki wzrost WIG, co było czwartą z rzędu wzrostową sesją indeksu szerokiego rynku. Poprawę można wiązać z lepszym zachowaniem na rynkach bazowych (Stany Zjednoczone, Niemcy) – rynki falują obecnie w dużej mierze na gruncie zmieniających się oczekiwań względem kierunku w relacjach handlowych Chin i Stanów Zjednoczonych, w szczególności w kwestiach ceł handlowych.

Kolejną udaną sesję zanotował krajowy sektor energetyczny, który odrabia straty zanotowane w pierwszym kwartale: WIG-Energia w samym kwietniu wzrósł już o ponad 7%, wciąż jednak od początku roku sektor jest na sporym, bo blisko 12%, minusie. Po drugiej stronie znalazł się wczoraj PKN ORLEN (spadek o blisko 1,5%), co mogło być reakcją na mocny wzrost cen ropy naftowej (przy mniejszym wzroście cen benzyn). W trakcie sesji „Rzeczpospolita” poinformowała ponadto, że to LOTOS, a nie PKN ORLEN może być stroną przejmującą w transakcji fuzji obu podmiotów, co miałoby się wydarzyć poprzez emisję akcji.

Po zamknięciu wczorajszej sesji LUBAWA przekazała szacunki wyników finansowych za 2017 r., z których wynika, że w samym IV kw. 2017 r., w ujęciu skonsolidowanym, przychody ze sprzedaży były niższe niż przed rokiem o 30,8% (dla porównania, spadek przychodów ze sprzedaży w ujęciu narastającym za okres pierwszych trzech kwartałów 2017 r. wynosi 9,0% r/r), spółka zanotowała także w kwartale kończącym rok stratę netto rzędu 0,4 mln zł (vs. 4,5 mln zł zysku netto w IV kw. 2016 r.).

W kalendarium na dziś uwagę zwraca decyzja RPP ws. stóp procentowych. Nie oczekuje się zmian w koszcie pieniądza, a uwaga będzie skierowana m.in. na retorykę ze strony członków RPP, którzy w ostatnich tygodniach przybrali nieco bardziej gołębią postawę, która zresztą znajduje swoje uzasadnienie w ostatnich odczytach inflacyjnych. Odczyty CPI zarówno za luty, jak i marzec były bowiem niższe niż dolna granica celu inflacyjnego. W ciągu dnia opublikowane zostaną także istotne dane z gospodarki amerykańskiej w postaci odczytów inflacyjnych za marzec, a w godzinach wieczornych czasu polskiego opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FED. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.