Raport Rynek Akcji 19.12.2019

foto: gpw
CARBON STUDIO Kurs akcji producenta gier VR, Carbon Studio, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 0,71 proc. do 21,35 zł.
CNG Zarząd Ceramika Nowa Gala ocenił jako „bardzo wysokie” prawdopodobieństwo, że w sprawozdaniu finansowym za 2019 r. konieczne będzie obniżenie wartości księgowej aktywów; obniżenie to obciąży wynik finansowy roku 2019 – podała spółka w komunikacie.
CYFROWY POLSAT Polkomtel, spółka zależna Cyfrowego Polsatu, podpisał porozumienie z Huawei Polska o zakończeniu współpracy, w którym zobowiązał się do zapłaty ok. 30 mln zł na rzecz Huawei – poinformował Cyfrowy Polsat w komunikacie.
GRUPA AZOTY Grupa Azoty Compounding uruchomiła wytwórnię tworzyw modyfikowanych o mocy produkcyjnej 50 tys. ton rocznie – poinformowała Grupa Azoty w komunikacie prasowym. Wytwórnia powstała w ciągu 1,5 roku, a budżet inwestycji wyniósł 100 mln zł. Partnerem biznesowym i technologicznym projektu jest niemiecka firma Akro Plastic GmbH.
JERONIMO MARTINS Jeronimo Martins Polska podniesie od stycznia 2020 r. wynagrodzenia w sklepach Biedronki o 100-350 zł brutto miesięcznie oraz o 100-500 zł w centrach dystrybucyjnych – podała spółka w komunikacie prasowym.
JSW 1)    W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomiono w grudniu kolejne dwie ściany – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

2)    Rada nadzorcza JSW odwołała z zarządu spółki Tomasza Śledzia pełniącego funkcję zastępcy prezesa ds. Technicznych i pełniącym obowiązki został Artur Dyczko do dnia powołania zastępcy prezesa ds. Technicznych – poinformowała spółka w komunikacie.

KETY Kęty szacują, że zysk netto grupy w IV kwartale 2019 r. wyniesie ok. 49 mln zł, co oznacza spadek o 18 proc. rdr – podała grupa w komunikacie. W całym 2019 roku zysk wyniesie około 282 mln zł, będzie więc o 8 proc. wyższy niż zakładała prognoza spółki.
KGHM KGHM nie ma żadnych planów dotyczących przejęcia Tauronu – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”.
LPP Grupa LPP miała dobry sprzedażowo początek grudnia, teraz jest trochę słabiej z powodu niekorzystnej dla spółki pogody – poinformował PAP Biznes wiceprezes Przemysław Lutkiewicz.
MLP MLP Group zdecydował o ustanowieniu programu emisji obligacji w wielu seriach do kwoty 60.000.000 euro – poinformowała spółka w komunikacie.
PKN ORLEN PKN Orlen rozważa budowę w zakładzie w Płocku instalacji HVO (uwodornienia olejów roślinnych) i wdrożenie technologii uwodornienia oleju rzepakowego, oleju posmażalniczego (UCO) lub ich mieszanki – poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.
QUERCUS Plan Quercusa zakłada pozyskanie netto w przyszłym roku 500 mln zł aktywów – poinformował dziennikarzy prezes Quercus TFI Sebastian Buczek. Jednym z istotnych wyzwań w realizacji celu może być utrzymująca się niepewność wokół rozliczeń TFI z dystrybutorami ich produktów.
SANTANDER 1)    Santander Leasing podpisał umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju dotyczącą wsparcia w wysokości 80 mln euro na finansowanie inwestycji w projekty mające na celu zrównoważone zużycie energii oraz zmniejszenie emisji CO2 w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

2)    Bankowy Fundusz Gwarancyjny wyznaczył dla Santander Bank Polska na poziomie skonsolidowanym wymóg MREL w wysokości 15,87 proc. sumy zobowiązań ogółem i funduszy własnych (TLOF), co odpowiada 22,146 proc. kwoty ekspozycji na ryzyko (TRE) – poinformował bank w komunikacie.

SFINKS Sfinks Polska rozpoczął negocjacje ze spółką kapitałową z branży finansowej z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w sprawie potencjalnego zaangażowania kapitałowego w akcje spółki – podał Sfinks w komunikacie. Łączny poziom środków, jakie inwestor rozważa przeznaczyć na zaangażowanie w akcje spółki nie przekroczy kwoty 25 mln zł w okresie trwania ewentualnej umowy inwestycyjnej.
WIRTUALNA Priorytetem Wirtualnej Polski jest przejęcie firmy e-commerce w regionie Europy Środkowo-Wschodniej: grupa liczy na to, że akwizycja zostanie sfinalizowana w 2020 roku – poinformował PAP Biznes prezes Jacek Świderski. Ze względu na akwizycyjne nastawianie, zarząd WP nie chce, by spółka wypłaciła akcjonariuszom więcej niż 1 zł dywidendy na akcję.
ZUE ZUE z optymizmem patrzy na 2020 rok, chce zwiększyć wartość potfela zamówień. W zakresie inwestycji w przyszłym roku spółka planuje przede wszystkim działania odtworzeniowe – poinformował PAP Biznes prezes Wiesław Nowak. Spółka nie zakłada skokowych zmian cen materiałów budowlanych w przyszłym roku.

 

Przegląd prasy

 

MBANK mBank może trafić do Amerykanów. Przejęcie, którego wartość szacuje się na 13–15 mld zł, mogło zainteresować graczy zza Atlantyku. Z informacji gazety wynika, że menedżerowie mBanku najwyższego szczebla częściej ostatnio podróżowali do USA. Może to świadczyć o poszukiwaniu inwestora za oceanem.(A1,A20) /RZ/
FIAT 1)    Fuzja stulecia. Łączą się Fiat Chrysler Automobiles i Grupa PSA – stworzą czwartą co do wielkości grupę samochodową na świecie. Obie firmy są silne w Polsce. PSA ma tu dwie fabryki, Fiat Chrysler – pięć.(A1,A17) /RZ/

2)    Polskie fabryki ocaleją. Fuzja koncernów motoryzacyjnych. Do wiosny 2021 r. powstanie nowa firma z połączenia koncernów Fiat Chrysler i Peugeot-Citroen. Koncerny obiecują nie zamykać fabryk w Polsce.(s.10) /GW/

PEKAO Pekao ma kolejny argument za fuzją. W połowie 2020 r. wygasa najem systemu od UniCreditu. Zdaniem ekspertów to Pekao bardziej niż PKO BP skorzystałby na fuzji z wystawionym na sprzedaż mBankiem. Wzmacniać ten argument może fakt, że Pekao niebawem kończy się dzierżawa systemów informatycznych od UniCreditu i będzie musiał odnowić umowę, być może po wyższych cenach, albo wdrożyć własny system – wynika z informacji „Parkietu”.(s.1,s.3) /Parkiet/
TAURON Tauron będzie sprzedawać poniżej kosztów. Reakcja na decyzje URE. Decyzja Urzędu Regulacji Energetyki o zamknięciu negocjacji na temat taryfy grupy G wyłącznie z koncernem Tauron nie spodobała się analitykom. Ich zdaniem Tauron poszedł na zbyt duże ustępstwa wobec regulatora. Ceny energii elektrycznej w jego taryfie mają wzrosnąć o 20 proc., co odbije się na prawdopodobnym 12-procentowym wzroście kwot na rachunkach dla odbiorców.(s.4) /Parkiet/
FORTE Kurs akcji Forte na fali wzrostowej. Rynek docenił tegoroczną poprawę wyników finansowych producenta mebli. Analitycy studzą jednak emocje, bo powrót do wypłaty dywidendy przez spółkę wciąż wydaje się być odległą perspektywą.(s.4) /Parkiet/
STALEXPORT Stalexport chce rozebrać część bramek na A4. Koncesjonariusz autostrady Kraków – Katowice zachęci kierowców do e-płatności. Jeśli wielu z niej skorzysta, z trasy może zniknąć część szlabanów.(s.1,s.4-5) /PB/
PGE, ENEA, ENERGA Rozgrywka o taryfy. Podczas gdy PGE, Enea i Energa główkują, co dalej z taryfą na prąd, analitycy szacują ich straty. Będą to setki milionów złotych. „Wyłamali się” — tak o ugięciu się Tauronu pod presją regulatora mówią koledzy z branży energetycznej.(s.2) /PB/
GRUPA AZOTY Puławscy związkowcy idą do ministra. Konflikt zarządu i załogi zakładów azotowych narasta. Spółka twierdzi, że wszystko jest uzgodnione, związkowcy — że rozmowy nic nie dały, więc muszą działać. W puławskich zakładach, które są kontrolowane przez Grupę Azoty (w 95,98 proc.), trwa aż pięć sporów zbiorowych z zarządem.(s.10) /PB/
PGG Dodatki do czternastki chwilowo wygasiły spór o płace w PGG. Wiceminister Adam Gawęda uważa, że żądania płacowe górników powinny uwzględnić spadki cen paliw stałych i nakłady inwestycyjne.(A8) /DZGP/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.