PPK będą sukcesem czy porażką?

foto: Tirachard Kumtanom

Polski Fundusz Rozwoju podał pierwsze dane dotyczące zainteresowania Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Są optymistyczne, ale to wcale nie musi oznaczać, że ich wprowadzenie będzie istotne dla systemu emerytalnego.

Obecnie do PPK przystępują największe przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 500 pracowników. Na ocenę tego procesu trzeba poczekać do stycznia, gdy będzie wiadomo jaki jest poziom uczestnictwa, a więc jak ten program emerytalny jest odbierany przez pracowników.

– PFR jak na razie podał dane dotyczące poziomu uczestnictwa dla pierwszych sześciu firm, ale te dane nie mogą być traktowane jako wskaźnik uczestnictwa miarodajny dla wszystkich firm – mówi w rozmowie z MarketNews24 Monika Fedorczuk, ekspert ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Wątpliwości są związane z tym czy pracownicy myśląc o wyższej emeryturze zgodzą się oddać część swoich zarobków i nie będą obawiać się, że PPK podzielą kiedyś los OFE.

2 Komentarze

  1. ja jako osoba uczestnicząca w tym programie to wiadomo, że chcę żeby okazał się sukcesem. Wiąże z nim szerokie plany także sprawdzam regularnie jak rosną moje oszczędności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.