Polska gospodarka szybko rośnie, ale boomu inwestycyjnego wciąż nie ma

foto: pexels

Wzrost gospodarczy w Polsce w drugim kwartale tego roku sięgnął 5,1 proc. – To nadal bardzo wysokie tempo; co prawda odrobinę słabsze niż 5,2 proc. dynamiki rocznej odnotowanej w pierwszym kwartale, ale jednak wciąż możemy mówić o dobrych perspektywach wzrostu gospodarczego – mówi w rozmowie z MarketNews24 główny ekonomista Coface Grzegorz Sielewicz.

Wzrost napędzany jest głównie konsumpcją gospodarstw domowych, niespodzianką jest natomiast wskaźnik nowych inwestycji. – Wzrost inwestycji zwiększył się co prawda o 4,5 proc. r/r , ale należałby oczekiwać boomu inwestycyjnego, patrząc na zastój inwestycyjny w minionych latach – tłumaczy ekonomista.

Sielewicz zauważa, że firmy, których jest najwięcej, czyli małe i średnie, do inwestycji podchodzą dosyć pesymistycznie, co wynika częściowo z sytuacji na rynku pracy i trudności z zapełnieniem wakatów.

– Wzrost gospodarczy w tym roku będzie na zbliżonym poziomie do roku 2017 r., czyli sięgnie 4,6 proc., a może nawet będzie silniejszy. Wszystko zależy od tego, jak firmy będą inwestowały w III i IV kwartale – dodaje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.