Nowy tydzień to nowe spojrzenie na ryzykowne aktywa

foto: pixabay

Rozpoczynający się tydzień zupełnie odmienił sentyment panujący na globalnych rynkach finansowych. Jeszcze przed weekendem inwestorzy obawiali się o drugą falę zachorowań i unikali ryzykownych aktywów. Dzisiejszy poniedziałek przynosi jednak falę „zieleni”, która dosłownie rozlała się po światowych rynkach akcyjnych, jak również surowcowych.

Choć trudno oczekiwać aby przez weekend znacznej poprawie uległa liczba nowych zachorowań na koronawirusa, to jednak rynki dopadła kolejna fala optymizmu, która rozpoczęła się już podczas sesji azjatyckiej. Większość indeksów z tamtego regionu zakończyła sesję na plusie. Z pewnością kluczowa okazała się być wypowiedź Przewodniczącego Fedu, który zapewnił, iż dalsza stymulacja nie stanowi dla amerykańskiego banku centralnego żadnego problemu. Choć Jerome Powell mówił również o historycznie wysokim bezrobociu i załamaniu gospodarki Stanów Zjednoczonych, to jednak rynki finansowe już od dłuższego czasu skupiają się głównie na sferze finansowej. Wszak obecny kryzys jest pełen ironii i już wielokrotnie obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach rosnące rynki akcyjne wobec dramatycznych danych makroekonomicznych.

Kolejnym aspektem, który wydaje się rozbudzać nadzieje inwestorów, jest potencjalna szczepionka. Tym razem o obiecujących testach leku na Covid-19 informuje spółka Moderna. Choć testy znajdują się dopiero we wstępnej fazie, a każdy wie, że na końcowy produkt przyszłoby nam zapewne czekać wiele miesięcy, to mimo wszystko badania nad szczepionkami rozpalają w ostatnim czasie potężne emocje. Wystarczy zauważyć, że kursy spółek biotechnologicznych zaangażowanych w tego typu prace często rosły w dwucyfrowym tempie podczas jednej sesji. A niejednokrotnie, te względnie mało znane spółki „ciągnęły w górę” całe rynki akcyjne.

Wzrosty w Europie były dziś bardzo solidne. DAX wzrósł o 5,67%, CAC 40 o 5,16%, a FTSE 100 o 4,29%. Zieleń nie ominęła również warszawskiego parkietu. Najlepiej poradził sobie WIG20, którego wzrosty sięgnęły 4,23%. Tempa nie zwalniają amerykańskie indeksy – wyjątkowo dominuje dziś Russell 2000, który jest obecnie notowany około 6% wyżej.

Łukasz Pachucki

Dział Analiz XTB

lukasz.pachucki@xtb.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.