Komentarz walutowy: Kolejny zaskakujący ruch ze strony RPP

foto: NBP

Jeśli chodzi o nasz krajowy rynek, wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stóp procentowych. Na ogłoszenie komunikatu musieliśmy trochę poczekać, ponieważ wczorajsza decyzja została opublikowana dopiero o godzinie 18:25 i była to najpóźniej ogłoszona decyzja w historii. Utrzymanie poziomu stóp procentowych (stopa referencyjna 6,75%) było zaskakujące, biorąc pod uwagę długość posiedzenia. Przypomnijmy, że miesiąc temu RPP również nie zdecydowała się na podwyżkę i utrzymała stopy na niezmienionym poziomie. Decyzja ta była pierwszą od października 2021 roku, kiedy rozpoczął się cykl podwyżek. Jeśli chodzi jednak o wczorajsze posiedzenie było to dla rynku wyraźne zaskoczenie. Biorąc pod uwagę wciąż galopującą inflację w naszym kraju, analitycy oczekiwali, że rada Polityki pieniężnej podniesie stopy o 25 punktów bazowych. Dziś o godzinie 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego, który będzie uzasadniał wczorajszą decyzję RPP.

Jeśli chodzi o dzisiejszy kalendarz, w centrum uwagi inwestorów znajdą się dane o inflacji CPI z USA, które poznamy o godzinie 14:30. Mediana prognoz mówi o spowolnieniu dynamiki wzrostu cen do 8% we wrześniu w przypadku głównego odczytu inflacji. Z kolei wskaźnik bazowy ma wypaść na poziomie 6,5%, wobec 6,6% poprzednio. W przypadku faktycznego spadku dynamiki cen, nastroje mogą ulec poprawie. Z drugiej strony wyższa od oczekiwań dynamika inflacji może przełożyć się na pogorszenie nastrojów na rynku akcji i umocnienie dolara. Oprócz danych o inflacji, na dziś zaplanowanych też jest kilka wystąpień amerykańskich bankierów centralnych. Dodatkowo o godzinie 14:30 poznamy cotygodniową ilość nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

Patrząc na polskiego złotego, ten radził sobie wczoraj kiepsko, a dziś gorszy sentyment utrzymuje się. Z jednej strony negatywny wpływ na PLN-a miała decyzja RPP, a z drugiej umacniający się dolar. W czwartek po godzinie 9:15 złoty jest notowany niżej względem innych głównych walut. Aktualnie nasza krajowa waluta traci ponad 0,3% do franka, euro i dolara, a także 0,6% w ujęciu do funta brytyjskiego. Za za dolara trzeba zapłacić dziś 4,7204 zł, za euro 4,7218 zł, za franka 4,7916 zł, a za funta 5,3763 zł.

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

lukasz.stefanik@xtb.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.