Komentarz walutowy: Dolar próbuje odzyskać siły

foto: pixabay

Początek nowego tygodnia handlowego przyniósł umocnienie amerykańskiej waluty. EURUSD odbił się dynamicznie od oporu przy poziomie 1,0600, a wczoraj ruch w dół (choć przy mniejszej zmienności) był kontynuowany. W środę sentyment jest mieszany, kurs EURUSD oscyluje w rejonach poziomu 1,0480, jednak po obronie wspomnianego poziomu 1,0600, niewykluczone jest pogłębienie spadków. W przypadku realizacji takiego scenariusza, kluczowym krótkoterminowym wsparciem do obserwacji pozostaje strefa przy 1,0240.

Patrząc na dzisiejszy kalendarz, ten nie jest mocno rozbudowany. O godzinie 11:00 poznamy dane o PKB za trzeci kwartał ze strefy euro, jednak będzie to rewizja, dlatego też nie oczekujemy, aby odczyt wywołał większe poruszenie na euro. Niemniej na uwagę zasługuje dolar kanadyjski. Dziś o godzinie 16:00 poznamy bowiem decyzję Banku Kanady w sprawie poziomu stóp procentowych. Oczekuje się, że główna stopa zostanie ponownie podniesiona o 50 punktów bazowych, do 4,25%. W dzisiejszym kalendarzu warto także zwrócić uwagę na dane dotyczące zapasów ropy z USA, wczorajsze dane API zasugerował bowiem spory spadek stanów magazynowych tego surowca.

Wracając do dolara kanadyjskiego, ostatnio doświadczył on większej zmienności, a to w związku ze sporymi ruchami na ropie naftowej. CAD jest powiązany z sytuacją na rynku surowcowym, dlatego wpływ na dzisiejsze zachowanie CADa będzie zależał nie tylko od decyzji BoC, ale także od ruchów na ropie, która wczoraj znalazła się na najniższych poziomach w tym roku. Ropa jest dodatnio skorelowana z dolarem kanadyjskim, dalego ewentualna dalsza przecena na „czarnym złocie” może negatywnie odbić się na wycenie CAD, a to dałoby szansę na dalsze wzrosty na parze walutowej USDCAD.

Jeśli chodzi o nasz krajowy rynek, dziś po południu poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie poziomu stóp procentowych. Komunikat po posiedzeniu ma zostać opublikowany o godzinie 16:00, jednak analitycy przewidują, że stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dziś po godzinie 10:00 złoty jest notowany mieszanie względem dolara i franka, kursy CHFPLN i USDPLN oscylują w reonach poziomu odniesienia. Z kolei euro umacnia się około 0,1% do złotego, a funt zyskuje 0,2%. Aktualnie za dolara trzeba zapłacić 4,4830 zł, za euro 4,6965 zł, za franka 4,7550 zł, a za funta 5,4480 zł.

 

Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.